Strefy czasowe (+/- do czasu polskiego)


Uniwersalny czas koordynowany (ang. UTC, Universal Time Coordinated) – czas wzorcowy uwzględniający nieregularność ruchu obrotowego Ziemi i koordynowany względem czasu słonecznego, wyrażany za pomocą 24-godzinnego zegara. Jest znany pod wojskową nazwą Zulu time (Zulu w alfabecie fonetycznym odpowiada literze ‘z’ oznaczającej południk zerowy, czyli długość geograficzną 0 w londyńskiej dzielnicy Greenwich).

Glob ziemski podzielono na 24 strefy czasowe o szerokości średnio 15° każda (360°/24). W praktyce strefy czasowe o granicach wytyczonych przez południki obowiązują jedynie na morzach i oceanach. Na lądach ich kształt jest zmodyfikowany tak, by w małych i średnich państwach obowiązywała tylko jedna strefa czasowa. Większe państwa znajdują się zwykle w kilku strefach czasowych (m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Brazylia, Rosja, Australia), choć nie jest to regułą. W Chinach obowiązuje jedna strefa czasowa, pomimo iż różnica w czasie słonecznym między wschodnimi i zachodnimi prowincjami wynosi ponad 3 godziny.

Strefa czasowa to wytyczony obszar powierzchni Ziemi rozciągający się południkowo między biegunami, w którym urzędowo obowiązuje jednakowy czas (czas strefowy). Przeważnie różni się on o całkowitą liczbę godzin od czasu wzorcowego UTC (są również strefy, w których czas różni się od UTC o niecałkowitą liczbę godzin). Obowiązują strefy czasowe od UTC-12:00 do UTC+14:00 idąc w kierunku wschodnim.

Część krajów w okresie letnim (odmiennym dla półkuli północnej i południowej) dokonuje przestawienia czasu o godzinę w przód względem czasu UTC. Data dokonania zmiany jest odmienna dla różnych terytoriów (na północ od równika zmianę na czas letni wykonuje się w marcu lub kwietniu, a powrót określany jako czas zimowy, w okresie od września do listopada; na południe od równika czas letni wprowadza się we wrześniu lub październiku, a powrót następuje między lutym a kwietniem).

Polska znajduje się w strefie czasowej UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski /CET/ w okresie zimowym od października do marca) oraz UTC+02:00 (czas środkowoeuropejski letni /CEST/, w okresie letnim od marca do października). W Polsce z czasu zimowego na letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca (z godziny 2 na 3 w nocy), z kolei z czasu letniego na zimowy w ostatnią niedzielę października (z godziny 3 na 2 w nocy).

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med.
Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny
ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia

Travel Medicine sp. z o.o.
Norbert Krasnodębski

+48 660 696 640
Kontakt wyłącznie biznesowy

norbert.krasnodebski@medycynatropikalna.pl

© Copyright 2009 - 2020 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies