Kraje

Niderlandy

Od 1 stycznia 2020 r. Holandia zmieniła oficjalną nazwę kraju na Niderlandy.

Tanzania

Od czerwca 2019 r. kontynentalna Tanzania wprowadziła całkowity zakaz importowania, produkowania, sprzedawania, używania oraz wwożenia na teren kraju plastikowych toreb, który obejmuje również turystów. Wyjątek od zakazu stanowi produkcja toreb plastikowych w kilku sektorach, takich jak branża budowlana i rolnictwo. Zakaz nie będzie dotyczył podróżnych z plastikowymi opakowaniami z zapięciem strunowym na leki i kosmetyki.

Macedonia Północna

12 czerwca 2018 r. premierzy Macedonii i Grecji ogłosili osiągnięcie porozumienia w sprawie zmiany nazwy kraju Macedonii na Republika Macedonii Północnej, w skrócie Macedonia Północna. 11 stycznia 2019 r. macedoński parlament ratyfikował porozumienie, akceptując poprawki do konstytucji sankcjonujące zmianę nazwy kraju. 25 stycznia 2019 r. porozumienie ratyfikował parlament grecki. Nowa nazwa kraju Republika Macedonii Północnej oficjalnie weszła w życie 12 lutego 2019 roku.

Eswatini

19 kwietnia 2018 r. król Mswati III ogłosił jednoosobowo, że dla uczczenia 50. rocznicy niepodległości Suazi (niewielkie państwo śródlądowe w południowej Afryce, graniczące z RPA i Mozambikiem) zmienia nazwę na Eswatini. Jednym z argumentów dla zmiany było rozróżnienie nazwy kraju oraz nazwy Szwajcarii, które w języku angielskim brzmią podobnie (Swaziland vs. Switzerland).

Kenia

W sierpniu 2017 r. Kenia wprowadziła najbardziej restrykcyjny na świecie zakaz importowania, produkowania, sprzedawania i używania toreb plastikowych. Za niepodporządkowanie się zakazowi można trafić do więzienia (do 4 lat pozbawienia wolności) lub otrzymać bardzo wysoki mandat (do 38 tys. USD). Policja ma prawo zatrzymać każdego z plastikową torbą. Zakaz nie obejmuje butelek ani kubeczków z plastiku. Zgodnie z nowymi przepisami osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku. Jednorazowe torby foliowe zostały zastąpione torbami z polipropylenu, co jest o tyle kontrowersyjne, że to również syntetyczny materiał, który nie ulega biodegradacji przez setki lat. Uzasadnieniem kenijskich władz jest wytrzymałość siatek z polipropylenu, które można używać wielokrotnie. Wyjątek od wprowadzonego zakazu stanowi produkcja toreb plastikowych w celach przemysłowych.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny -
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia
Email: kkorzeniewski@wim.mil.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Skłodowskiej-Curie 3a, 80-210 Gdańsk

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny
Morskiej i Tropikalnej

ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia
Email: kkorzeniewski@gumed.edu.pl

© Copyright 2009 - 2023 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies