Kraje
Niderlandy
Od 1 stycznia 2020 r. Holandia zmieniła oficjalną nazwę kraju na Niderlandy.
Tanzania
Od czerwca 2019 r. kontynentalna Tanzania wprowadziła całkowity zakaz importowania, produkowania, sprzedawania, używania oraz wwożenia na teren kraju plastikowych toreb, który obejmuje również turystów. Wyjątek od zakazu stanowi produkcja toreb plastikowych w kilku sektorach, takich jak branża budowlana i rolnictwo. Zakaz nie będzie dotyczył podróżnych z plastikowymi opakowaniami z zapięciem strunowym na leki i kosmetyki.
Macedonia Północna
12 czerwca 2018 r. premierzy Macedonii i Grecji ogłosili osiągnięcie porozumienia w sprawie zmiany nazwy kraju Macedonii na Republika Macedonii Północnej, w skrócie Macedonia Północna. 11 stycznia 2019 r. macedoński parlament ratyfikował porozumienie, akceptując poprawki do konstytucji sankcjonujące zmianę nazwy kraju. 25 stycznia 2019 r. porozumienie ratyfikował parlament grecki. Nowa nazwa kraju Republika Macedonii Północnej oficjalnie weszła w życie 12 lutego 2019 roku.
Eswatini
19 kwietnia 2018 r. król Mswati III ogłosił jednoosobowo, że dla uczczenia 50. rocznicy niepodległości Suazi (niewielkie państwo śródlądowe w południowej Afryce, graniczące z RPA i Mozambikiem) zmienia nazwę na Eswatini. Jednym z argumentów dla zmiany było rozróżnienie nazwy kraju oraz nazwy Szwajcarii, które w języku angielskim brzmią podobnie (Swaziland vs. Switzerland).
Kenia
W sierpniu 2017 r. Kenia wprowadziła najbardziej restrykcyjny na świecie zakaz importowania, produkowania, sprzedawania i używania toreb plastikowych. Za niepodporządkowanie się zakazowi można trafić do więzienia (do 4 lat pozbawienia wolności) lub otrzymać bardzo wysoki mandat (do 38 tys. USD). Policja ma prawo zatrzymać każdego z plastikową torbą. Zakaz nie obejmuje butelek ani kubeczków z plastiku. Zgodnie z nowymi przepisami osoby przylatujące do Kenii, które będą miały przy sobie plastikowe torebki, będą zmuszone do pozostawienia ich na lotnisku. Jednorazowe torby foliowe zostały zastąpione torbami z polipropylenu, co jest o tyle kontrowersyjne, że to również syntetyczny materiał, który nie ulega biodegradacji przez setki lat. Uzasadnieniem kenijskich władz jest wytrzymałość siatek z polipropylenu, które można używać wielokrotnie. Wyjątek od wprowadzonego zakazu stanowi produkcja toreb plastikowych w celach przemysłowych.