Szczepienia

Szczepienie przeciw żółtej gorączce

Zgodnie z rezolucją WHA67.13 przyjętą przez World Health Assembly od 11.07.2016 r. został zniesiony obowiązek stosowania co 10 lat dawek przypominających szczepionki przeciw żółtej gorączce. Obecnie wakcynacja jedną dawką udokumentowana w International Certificate of Vaccination (żółta książeczka), według WHA zabezpiecza podróżnego na całe życie. Szczepienie powinno zostać wykonane co najmniej na 10 dni przed wyjazdem w rejon endemiczny choroby. Szczepienie przeciw żółtej gorączce obowiązuje podróżnych udających się do 28 krajów endemicznego występowania tej choroby w Afryce i 13 krajów Ameryki Południowej, jak również osoby przebywające przejazdem (nawet tylko w 12–godzinnym tranzycie) w ww. krajach, a następnie udające się w podróż do wymienionych w wytycznych WHO 90 krajów świata na pięciu kontynentach (obowiązku szczepienia nie ma w Chile i Urugwaju, jedynych krajach Ameryki Południowej bez transmisji wirusa żółtej gorączki).

Tabela. Kraje endemicznego występowania żółtej gorączki

Kontynenty

Kraje

Afryka

Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Etiopia, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Gabon, Gambia, Ghana, Kenia, Kongo, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Republika Środkowoafrykańska, Senegal, Sierra Leone, Sudan, Sudan Południowy, Togo, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej

Ameryka Południowa

Argentyna, Boliwia, Brazylia, Ekwador, Gujana, Gujana Francuska, Kolumbia, Panama, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Wenezuela

Szczepienie przeciw poliomyelitis

World Health Organization (WHO) w swoim komunikacie z 05.05.2014 r. zajęła stanowisko w sprawie szczepienia przeciw poliomyelitis, w związku z ryzykiem zawlekania wirusa Polio poza granice państw, w których zakażenie zostało wykryte. Według WHO wszyscy mieszkańcy oraz długoterminowi rezydenci (powyżej 4 tygodni pobytu) przebywający w krajach z potwierdzonymi przypadkami zachorowań na poliomyelitis, którzy planują w okresie najbliższych 4 tygodni – 12 miesięcy podróż zagraniczną na którykolwiek z kontynentów, powinni zostać zaszczepieni przeciw ww. chorobie.

Poliomyelitis jest chorobą zakaźną wywoływaną przez trzy typy serologiczne dzikiego wirusa Polio (WPV). Obecnie raportowane są zakażenia typem 1 WPV (typ 3 WPV po raz ostatni wykryto w 2012 r. w Nigerii, natomiast typ 2 WPV według oficjalnego komunikatu WHO został weradykowany na świecie w 2015 r.). W 2019 r. nowe zakażenia typem 1 WPV raportowano w dwóch krajach: w Pakistanie – 139 zachorowań (12 przypadków w 2018 r.) oraz w Afganistanie – 29 zachorowań (21 w 2018 r.). Warto zaznaczyć, że w Afganistanie stacjonuje obecnie ponad 300 polskich żołnierzy rotujących się co 6 miesięcy.

Źródłem zakażenia jest chory lub nosiciel oraz jego wydaliny i wydzieliny. Zakażenie szerzy się drogą pokarmową i kropelkową, przez styczność z osobą zakażoną bądź przedmiotami zanieczyszczonymi kałem lub wydzieliną z gardła. Do zakażenia może dojść również w wyniku wakcynacji doustną, żywą, atenuowaną szczepionką OPV (w 2016 r. wycofaną w Polsce z Programu Szczepień Ochronnych) i zakażeniem zmutowanym wirusem Polio pochodzenia szczepionkowego (VDPV).

W 2019 r. ww. zakażenia spowodowane stosowaniem szczepionki OPV, określane w terminologii angielskiej jako cVDPV (circulating Vacine-Derived Polio Virus) raportowano w 12 krajach Afryki i w 5 krajach Azji: Angola (103 przypadki), Demokratyczna Republika Konga (75), Republika Środkowoafrykańska (19), Nigeria (18), Ghana (12), Benin (7), Togo (7), Etiopia (5), Somalia (3 zakażenia typem 2 WPV), Czad (3), Zambia (2), Niger (1); Pakistan (22), Filipiny (13 zakażeń typem 2 WPV, 2 zakażenia typem 1 WPV), Myanmar (6), Malezja (3), Chiny (1). Łącznie w 2019 r. wykryto aż 302 zakażenia cVDPV, co stanowiło prawie trzykrotny wzrost w stosunku do 2018 r. (104 wykryte przypadki).

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med.
Krzysztof Korzeniewski

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej
ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia

Travel Medicine sp. z o.o.
Norbert Krasnodębski

norbert.krasnodebski@medycynatropikalna.pl

Kontakt wyłącznie w celu nawiązania współpracy
© Copyright 2009 - 2020 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies