Mycetoma

Jest przewlekłym procesem zapalnym skóry, tkanki podskórnej i kości wywołanym przez grzyby (Pseudallescheria boydii, Madurella grisea) lub promieniowce (Nocardia brasiliensis, Streptomyces madurae), będącym zwykle następstwem obrażenia ciała. Zakażenie następuje przez wniknięcie drobnoustrojów (saprofitów występujących w glebie oraz na roślinach) przez uszkodzoną skórę lub na skutek zakłucia się kolcami roślin. Mycetoma występuje\ w rejonach wiejskich Indii, Sudanu, Ameryki Południowej i Środkowej.

Obraz kliniczny: występowanie ziarniniaków lub ropni, mających skłonność do tworzenia przetok, zawierających ziarenka będące mikrokoloniami patogennych organizmów. Tkanki w okolicy zmian stają się obrzękłe, stopa ulega zdeformowaniu, jej powierzchnia jest pełna guzków i przetok. Zmiany mogą rozszerzyć się na kości i stawy (periostitis, osteomyelitis, arthritis). Charakterystyczny jest dobry stan ogólny chorych i brak bolesności zmian.

CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Nocardia brasiliensis
CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Nocardia brasiliensis
CDC. Zakażenie skóry i tkanki podskórnej promieniowcem Streptomyces somaliensis

Rozpoznanie: na podstawie typowego obrazu klinicznego. W celu ustalenia, czy choroba jest wywołana przez grzyby, czy przez promieniowce, bada się wydzielinę ropną ze zmian chorobowych (ziarna promieniowca składają się z delikatnych nici mycelialnych, w ziarnach grzybów nici są dłuższe i grubsze). Dokładne określenie promieniowca lub grzyba uzyskuje się przez hodowlę.

Leczenie: zmiany wczesne usuwa się chirurgicznie. Leczenie farmakologiczne w zależności od etiologii choroby (zakażenie wywołane przez promieniowce leczy się tetracyklinami, streptomycyną, ampicyliną lub ceftriaksonem; grzyby – itrakonazolem lub mikonazolem).

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med.
Krzysztof Korzeniewski

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej
ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia

Travel Medicine sp. z o.o.
Norbert Krasnodębski

norbert.krasnodebski@medycynatropikalna.pl

Kontakt wyłącznie w celu nawiązania współpracy
© Copyright 2009 - 2020 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies