Antarktyda Powierzchnia: 14 000 000 km² Liczba ludności: polarnicy w stacjach badawczych
Obowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | ||
Dodatkowe wymagania | --- | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni: od do
Czas zimowy: od do |
Czas letni:
Czas zimowy: |
Warunki naturalne
Antarktyda jest kontynentem położonym na półkuli południowej, wchodzącym w skład Antarktyki.
Antarktyka to część globu ziemskiego o łącznej powierzchni 52,2 mln km², która obejmuje kontynent Antarktydę (14 mln km²) oraz otaczający ją Ocean Południowy i położone na nim wyspy, w tym: - Szetlandy Południowe (położony 120 km od wybrzeży Antarktydy /Półwyspu Antarktycznego/ archipelag kilkunastu wysp o pow. 3687 km²; największą z nich jest Wyspa Króla Jerzego, na której znajdują się stacje badawcze 9 krajów, w tym Polska Stacja Arktyczna im. Henryka Arctowskiego); - Orkady Południowe (archipelag wysp o pow. 622 km² położonych na płn.-wsch. od Szetlandów Południowych i Półwyspu Antarktycznego; na wyspie Laurie znajduje się argentyńska stacja Orcadas, na wyspie Signy – brytyjska stacja Signy).
Uznawaną granicą Antarktyki jest równoleżnik 60°S. Antarktyka nie ma rdzennych mieszkańców, działalność człowieka sprowadza się do połowów, badań naukowych (polarne stacje badawcze) i turystyki. Podczas najmroźniejszych miesięcy od czerwca do sierpnia, temperatura na środkowym płaskowyżu Antarktydy wynosi zazwyczaj od – 45°C do -70°C (rekordową temperaturę –89°C odnotowano w 1983 r. w rosyjskiej stacji polarnej Wostok. W cieplejszej porze, od grudnia do lutego (uznawanej za okres letni), temperatura rośnie i osiąga od -40°C do -15°C. W ww. okresie na obrzeżach kontynentu (australijska stacja Davis i francuska stacja Dumont d'Urville) temperatury w ciągu dnia są najczęściej dodatnie. Centralną część Antarktyki stanowi południowy biegun geograficzny (90°00' szer. geogr. płd.; 0°00` dł. geogr. wsch.) położony na płaskowyżu lodowym na wysokości 2830 m n.p.m. (mieści się tu amerykańska stacja badawcza Amundsen-Scott).
Główną bazą wypadową dla turystów udających się na Antarktydę jest Ushuaia na Ziemi Ognistej w Argentynie. Ze względu na skrajne warunki panujące na kontynencie podczas długiej nocy polarnej, ruch turystyczny jest utrzymywany zazwyczaj od grudnia do lutego. Są to głównie wycieczki na Szetlandy Południowe (Deception Island) i Orkady Południowe (Laurie Island, Signy Island), jak również na obszary Półwyspu Antarktycznego położone poza kołem podbiegunowym (argentyńska stacja Esperanza).
Ukształtowanie powierzchni. Linię brzegową Antarktydy (długość ok. 30 tys. km) tworzy krawędź lądolodu i czoła lodowców, tylko na niewielkich odcinkach (ok. 1 tys. km) odsłania się podłoże skalne. Przewężenie kontynentu między Morzem Rossa a Morzem Weddella dzieli kontynent na 2 części: większą ( ok. 10 mln km²), bardziej zwartą, położoną prawie w całości na półkuli wschodniej Antarktydę Wschodnią i mniejszą silnie rozczłonkowaną Antarktydę Zachodnią. Poszczególne obszary Antarktydy zostały nazwane Ziemiami: Coatsów, Królowej Maud, Enderby, MacRobertsona, Księżniczki Elżbiety, Wilkesa, Wiktorii, Marii Byrd, Ellswortha. W środkowej części Antarktydy rozciągają się płaskowyże, 99,5% powierzchni kontynentu pokrywa lądolód, resztę zajmują pasma górskie, nunataki oraz tzw. oazy. Lądolód tworzy jednolitą czaszę lodową w Antarktydzie Wschodniej, gdzie w znacznej części spoczywa na podłożu skalnym rozciągającym się mniej więcej na poziomie morza; maksymalna głębokość lądolądu dochodzi do 4800 m (w pobliżu stacji Wostok). W Antarktydzie Zachodniej lądolód wypełnia liczne obniżenia podłoża skalnego i głębokie depresje (25% tej części Antarktydy leży 1000 m p.p.m., najniżej 2555 m p.p.m.). Średnia wysokość powierzchni czaszy lodowej wynosi 2040 m, co sprawia, że Antarktyda jest najbardziej wyniesionym kontynentem świata; najwyższy punkt czaszy (4010 m n.p.m.) leży na płaskowyżu w pobliżu rosyjskiej stacji naukowej. Lądolód Antarktydy podlega ruchowi; wyodrębnione w jego masie strumienie lodowe płyną od środka czaszy lodowej ku wybrzeżom; strefa brzeżna Antarktydy przypomina nieco krajobraz alpejski; strumienie lodowe wypełniają każde większe zagłębienie jęzorem lodowcowym. Średnia prędkość spływu lodu z kontynentu wynosi 200 m w ciągu roku, maksymalna do 2000 m rocznie. Z kontynentalną powłoką lodową są związane lodowce szelfowe, które częściowo pokrywają większość powierzchni mórz przybrzeżnych Antarktydy; największe z nich to lodowce Rossa, Filchnera, Ameryʼego, Zachodni, Shackletona, Getza, Jerzego VI, Larsena. Z lodowców szelfowych, głównie na skutek pływów morskich, odłamują się góry lodowe (11% objętości wszystkich gór lodowych Ziemi). Skaliste grzbiety górskie w Antarktydzie Wschodniej występują głównie na Ziemi Królowej Maud i wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Rossa (Góra Kirkpatricka, 4530 m n.p.m.); w Antarktydzie Zachodniej wznosi się najwyższe pasmo górskie Antarktydy – Góry Ellswortha, z najwyższym szczytem kontynentu – Masyw Vinsona 4892 m n.p.m. Niewielkie obszary Antarktydy nie pokryte lodem są zwane oazami (są to jeziora odmarzające w lecie i krótkie strumienie).
Klimat. Głównym czynnikiem kształtującym klimat na Antarktydzie jest wiatr. Przy bezwietrznej pogodzie suche powietrze powoduje, że odczuwalna temperatura jest wyższa od wskazywanej przez termometry. Wystarczy jednak, że zerwie się wiatr, a wraz z nim wzmaga się odczucie zimna. Tworzące się wewnątrz kontynentu wiatry stokowe mają na ogół umiarkowaną prędkość (10-20 km/godz.), jednak sunąc po pokrywie lodowej docierają w rejony wybrzeża z prędkością 30-70 km/godz., a niekiedy mogą osiągnąć zawrotne wartości (w czerwcu 1977 r. w bazie Dumont d'Urville zanotowano 324 km/godz.). Wiatry stokowe występują przez cały rok, jednak w grudniu i styczniu są słabsze i pojawiają rzadziej. W Dumont d'Urville w styczniu jest średnio 7, natomiast w sierpniu 14 dni z wiatrem (wówczas jego prędkość przekracza 100/km/godz.). Opady atmosferyczne występują rzadko, zazwyczaj w postaci kryształków lodu, rzadziej płatków śniegu (w połączeniu z wiatrem mogą ograniczyć widoczność do kilku metrów, a nawet do zera).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
Warunki pogodowe
Podróżny udający się po poradę lekarską, chcąc uzyskać optymalne informacje na temat zabezpieczenia medycznego planowanej podróży, powinien znać odpowiedzi na szereg pytań, takich jak:
- planowane aktywności (turystyka aktywna, uprawianie sportów ekstremalnych),
- standard zakwaterowania,
- szczepienia ochronne wykonane w przeszłości (kontynuacja dawek uzupełniających i przypominających),
- dane z wywiadu: alergia na leki, białko jaja kurzego (składnik szczepionek), jad owadów błonkoskrzydłych, inne alergie; choroby ostre lub przewlekłe oraz stosowane leki; zaburzenia odporności; nosicielstwo patogenów chorób zakaźnych (HIV, HBV, HCV, inne).
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, grypa, krztusiec | Ryzyko kontaktu z osobą zakażoną: przenoszenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami (wydzielina z jamy nosowo-gardłowej) |
odra, świnka, różyczka | Ryzyko kontaktu z osobą zakażoną: przenoszenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami (wydzielina z jamy nosowo-gardłowej) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | ryzyko interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Należy zaopatrzyć się w:
- leki przyjmowane codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji w ilości wystarczającej na cały okres podróży (należy przewozić je w bagażu podręcznym w oryginalnych opakowaniach, na wypadek kontroli służb granicznych),
- w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) lub kosmetyków należy pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia płynów w samolotach (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem strunowym),
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych,
- lek stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- lek przeciwalergiczny dla alergików,
- krem przeciwzapalny/ przeciwbakteryjny/ przeciwgrzybiczy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- materiały opatrunkowe (gaziki, bandaże), nożyczki, pęseta, rękawiczki,
- krople do oczu (nawilżające, przeciwzapalne),
- zapasowa para okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
- krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz preparat łagodzący oparzenia słoneczne,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, pomocy assistance, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Środki ostrożności przed i po pogryzieniu przez zwierzęta
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt!
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia celem przyjęcia szczepienia poekspozycyjnego przeciw wściekliźnie (u osoby uodpornionej /szczepionej trzema dawkami cyklu podstawowego, dawką uzupełniającą po 12 miesiącach, a następnie dawkami przypominającymi co 5 lat/ obejmuje podanie dwóch dawek: w dniu pogryzienia oraz 3 dni później; u osoby nieuodpornionej /szczepienie niekompletne lub brak szczepienia/ należy podać 5 dawek szczepionki kolejno według schematu: 0 (dzień pogryzienia), 3, 7, 14 i 28 dzień; przed pierwszą dawką szczepionki u osoby nieuodpornionej należy podać immunoglobulinę RIG (HRIG 20 IU/kg mc. lub ERIG 40 IU/kg mc.).
Higiena wody, żywności i żywienia
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym) i odmrożeniem (ciepła odzież i obuwie, kremy ochronne na skórę odkrytą, w szczególności dystalne części ciała – uszy, nos, palce),
- stosowanie prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbanie o higienę stóp, pach i pachwin, unikanie podrażnień naskórka (grzybice),
- dbanie o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
Szacuje się, że 15-70% turystów z krajów rozwiniętych ma problemy zdrowotne podczas lub po powrocie z podróży do regionów o odmiennych warunkach środowiskowych. Zdecydowana większość podróżnych uskarża się na schorzenia o łagodnym nasileniu, tylko 1-5% szuka pomocy w placówkach służby zdrowia. Podróżny z objawami chorobowymi, w trakcie zbierania wywiadu przez lekarza podczas lub po powrocie z podróży powinien być przygotowany na następujące pytania: - przyjęcie szczepień ochronnych przed wyjazdem, - występowanie zmian chorobowych oraz przyjmowanie z tego powodu leków, - trasa podróży, odwiedzane kraje i regiony, - długość pobytu, - standard zakwaterowania, - uprawianie sportów ekstremalnych podczas podróży, - konsumowanie żywności z lokalnego rynku (surowe mięso, owoce morza, niepasteryzowane produkty mleczne), - kontakty seksualne z przygodnie poznanymi podróżnymi, - zabiegi chirurgiczne, iniekcje.
Do najczęstszych problemów zdrowotnych podróżnych należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zazwyczaj ostre lub przewlekłe biegunki), zmiany skórne, stany zapalne dróg oddechowych oraz stany gorączkowe niewiadomego pochodzenia (więcej informacji w zakładce ‘Niezbędnik podróżnika’ i ‘Choroby’).