Azerbejdżan Powierzchnia: 86 600 km² Liczba ludności: 10 046 516
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy |
e-visa:
on-arrival: --- |
|
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | wiza 30-dniowa jednokrotnego wjazdu | |
Dodatkowe wymagania | przy pobytach przekraczających 15 dni istnieje obowiązek meldunkowy | |
Miejsce aplikacji wizowej | aplikacja on-line (e-visa) www.evisa.gov.az |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+04:00 |
Czas letni: 2 godz.
Czas zimowy: 3 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Azerbejdżan jest największym państwem na Zakaukaziu. Ma bardzo urozmaiconą rzeźbę. Prawie 2/3 terytorium zajmują góry i wyżyny. W północnej części wznoszą się pasma Wielkiego Kaukazu, z najwyższym szczytem Azerbejdżanu – Bazardüzü daği (Bazar Diuzi) 4466 m n.p.m. W południowo-zachodniej części kraju ciągnie się Mały Kaukaz (Gamiş daği/Giamysz, 3724 m n.p.m.). Jego południową część stanowi Wyżyna Karabaska, opadająca do doliny Araksu. Na granicy z Iranem wznoszą się Góry Tałyskie (Kömürköy daği/Kiumiurkej, 2492 m n.p.m.), oddzielone Niziną Lenkorańską od wybrzeża Morza Kaspijskiego. Pasma Wielkiego Kaukazu obniżają się ku północnemu wschodowi, przechodząc w Nizinę Samur-Dywiczyńską (Samurską). Na południu stromo opadają ku rozległej Nizinie Kurańskiej, zajmującej środkową część kraju. Nizina Kurańska obniża się w kierunku południowo-wschodnim, jej część środkowa i wschodnia stanowi depresję (do 28 m p.p.m.). Linia brzegowa Morza Kaspijskiego (długość 713 km) jest słabo rozwinięta. W ląd wcinają się zatoki: Apszerońska, Bakijska i Gızılaac körfəzi (Kyzyłagacz). Największy półwysep – Apszeroński, na którym leży stolica kraju – Baku, jest wysunięty w morze na ok. 60 km. Niewielkie skupisko wysp rozciąga się na południe od Baku (Archipelag Bakijski).
Klimat. Klimat podzwrotnikowy, na większej części Azerbejdżanu suchy (tylko na Nizinie Lenkorańskiej wilgotny), silnie zróżnicowany w związku z urozmaiconą rzeźbą terenu; w górach wykształcone piętra klimatyczne. Na Nizinie Lenkorańskiej średnia temperatura waha się od 3-4°C w styczniu do 25-26°C w lipcu, Na Nizinie Kurańskiej odpowiednio od 1-3°C do 26-27°C w górach (na wysokości 2000 m n.p.m.) od ok. -6°C do 14°C. Średnia roczna suma opadów na Półwyspie Apszerońskim i w północnej części wybrzeża 150-200 mm, na Nizinie Kurańskiej 200-300 mm, w wysokich partiach Małego Kaukazu 600-800 mm, na południowych stokach Wielkiego Kaukazu 1200-1300 mm, a na Nizinie Lenkorańskiej 1700 mm; opady głównie wiosenne.
Wody. Terytorium Azerbejdżanu należy do zlewiska Morza Kaspijskiego. Największymi rzekami są Kura (900 km w granicach Azerbejdżanu) i jej lewy dopływ Araks. Rzeki północno-wschodniej i południowej części kraju uchodzą bezpośrednio do Morza Kaspijskiego. Gęstą siecią rzeczną charakteryzują się obszary górskie. Największe jeziora leżą na Nizinie Kurańskiej (Gadżykabul, Sarysu) i na Półwyspie Apszerońskim (Bejukszor). Na Nizinie Kurańskiej występują bogate zasoby wód artezyjskich i subartezyjskich. Na obszarach depresyjnych i w strefie przybrzeżnej Morza Kaspijskiego wody podziemne są zasolone. W wyniku przeprowadzenia prac irygacyjnych w suchych częściach nizin powstały setki kanałów nawadniających, wykorzystujących wody Kury i Araksu. Najdłuższymi kanałami są: Samur-Apszeroński (długość 200 km), Górnokarabaski (172 km) i Górnoszyrwański (123 km). W Azerbejdżanie występuje wiele źródeł mineralnych. Za najcenniejsze uważa się wody termalne Istisu (Mały Kaukaz), a także Sirab i Badamły (Republika Nachiczewańska). Ważne są również źródła wód mineralnych na Półwyspie Apszerońskim.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
manat azerbejdżański (AZN) |
1
AZN =
2.236 PLN
1 USD = 1.701 AZN 1 EUR = 2.022 AZN źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Azerbejdżanu należy wykonać zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody.
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.