Bangladesz Powierzchnia: 143 998 km² Liczba ludności: 159 453 001
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy |
e-visa:
---
on-arrival: --- |
|
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | wiza turystyczna 30-dniowa | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wyjazdu (służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub na kontynuację podróży oraz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (kwota nie jest określona) | |
Miejsce aplikacji wizowej | ambasada w Warszawie |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+06:00 |
Czas letni: 4 godz.
Czas zimowy: 5 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Bangladesz jest krajem nizinnym, położonym we wschodniej części płaskiej Niziny Gangesu, której blisko połowę na terytorium kraju stanowi wspólna delta Gangesu, Brahmaputry i Meghny. Nizinę Gangesu, zwaną również Niziną Bengalską pokrywają osady aluwialne: grubo- i drobnoziarniste piaski, muły, a na północy żwiry. Zróżnicowanie wysokości i wieku występujących form rzeźby pozwala wyróżnić dwa główne regiony fizyczno-geograficzne: rozległą nizinę aluwialną oraz we wschodniej części kraju wyżynno-górski obszar, zwany Górami Czatgańskimi. W obrębie Niziny Bengalskiej rozróżnia się niziny: podgórską, zalewową, deltową, pływową i nadbrzeżną. Nizina podgórska, zajmująca północno-zachodnią część kraju wznosi się od 80 m n.p.m. na północy do 30 m n.p.m. na południu. Równina zalewowa, najbardziej rozległa i urozmaicona pod względem rzeźby, obniża się do 30 m n.p.m. na północnym zachodzie do 1 m n.p.m. na południowym wschodzie, zgodnie z biegiem głównych rzek. Charakterystyczną cechą rzeźby tej równiny są tarasy plejstoceńskie, zbudowane ze starych utworów piaszczystych serii bhangar. Najbardziej rozległe z nich to taras Madhurpur (powierzchnia 4000 km2, wysokość 9-15 m), położona na północ od Dhaki, między Brahmaputrą a Starą Brahmaputrą oraz taras Barind (wysokość do 40 m), w widłach Gangesu i Brahmaputry. Tarasy, podobnie jak równiny, są nachylone w kierunku południowym. Na południe od równiny zalewowej rozciąga się na wysokości od kilkunastu do kilku metrów równina deltowa, zbudowana z osadów rzecznych i morskich, poprzecinana licznymi ramionami Gangesu i Brahmaputry. Od południa graniczy z nią porośnięta namorzynami równina pływowa (wysokość 1-2 m n.p.m.), na którą bezpośrednio oddziałują przypływy i odpływy morskie. Równina nadbrzeżna (wysokość do 8 m n.p.m.), pokryta głównie osadami morskimi, obejmuje wąski pas wybrzeża na południowym wschodzie, wzdłuż Zatoki Bengalskiej. Góry Czatgańskie są częścią większego pasma alpidów azjatyckich – Gór Północnobirmańskich, które składają się z szeregu równoległych pasm górskich, porozcinanych dolinami o przebiegu południkowym. Budują je mało odporne na wietrzenie piaskowce kredowe i łupki, stąd ich średnia wysokość wynosi 500-600 m n.p.m., a Reng Tlang, najwyższy szczyt w kraju osiąga 957 m n.p.m.
Klimat. Bangladesz ma klimat zwrotnikowy wilgotny monsunowy, charakteryzujący się występowaniem cyklonów tropikalnych powstających nad Zatoką Bengalską. Najczęściej (12 razy w ciągu 10 lat) pojawiają się one w maju, znacznie rzadziej oddziałują w lipcu oraz we wrześniu i październiku (trzy przypadki na 10 lat). Cyklonom tropikalnym towarzyszą huraganowe wiatry o prędkości ok. 45 m/s, wzbudzające silne falowanie wód zatoki, a w konsekwencji katastrofalne powodzie morskie, jak również intensywne opady deszczu. Pora opadowa występuje od maja do października, niemal bezdeszczowy jest okres od listopada do kwietnia; roczna suma opadów 2000-3570 mm na południu i południowym wschodzie do 1400-2000 mm w części środkowej i 3500 mm na północnym wschodzie. Średnia temperatura w styczniu osiąga wartość 17-21°C, w najcieplejszym miesiącu maju 26-31°C.
Wody. Bangladesz ma bardzo gęstą sieć rzeczną, na którą składa się 700 rzek i strumieni. Głównymi rzekami są: Brahmaputra, Ganges, Meghna i Karnaphuli, uchodzące do Zatoki Bengalskiej. Brahmaputra wpływa na obszar Bangladeszu w jego północnej części; poniżej ujścia Tisty w kierunku południowym na długości 292 km płynie jako Jamuna i w miejscowości Aricha łączy się z Gangesem, wpływającym na terytorium Bangladeszu od zachodu. Ganges płynie prawie równoleżnikowo na długości 258 km do połączenia z Brahmaputrą, poniżej jej ujścia nazywa się również Padmą, a następnie skręca na południowy wschód i w okolicy miasta Chandpur (Ćandpur) łączy się z Meghną, najdłuższą (669 km) rzeką w kraju, płynącą przez północną-wschodnią część Bangladeszu. W górnym biegu Meghna jest znana jako Surma, poniżej miasta Kalipur przyjmuje nazwę Maghna , podobnie jak wschodnie ramię delty Gangesu i Brahmaputry. Obszar ujściowy połączonych rzek wraz z ich licznymi odnogami o łącznej długości 2,1 tys. km, zwany Mouths Ganges, to część największej delty na Ziemi; południowo-zachodni zabagniony obszar delty z licznymi starorzeczami nazywa się Sundarbany. Odrębny system tworzą rzeki w południowo-wschodniej części Bangladeszu: Karnaphuli (długość 235 km, w granicach Indii i Bangladeszu), Haldi, Sangu i Matamuhari, mające największy potencjał energetyczny w kraju. Rzeki Bangladeszu charakteryzują się dużym zróżnicowaniem wielkości przepływu; przepływ Gangesu (stacja Hardinge Bridge) wynosi 1,5 tys. m³/s w miesiącach zimowych, 56 tys. m³/s w okresie letnich opadów monsunowych, gdy występują gwałtowne wezbrania (średnie 10-12 m, maksymalnie 14 m), powiększane przez śniegi topniejące w górnych częściach dorzeczy Gangesu i Brahmaputry. Coroczne katastrofalne powodzie w delcie trzech rzek prowadzą do stanu klęski żywiołowej, gdy wysoki odpływ w odcinkach ujściowych rzek zderza się z przypływem bądź falą sztormową, spowodowaną cyklonem tropikalnym. Powodzie w okresie letnim pokrywają od 1/3 do 2/3 powierzchni kraju i pociągają za sobą śmierć tysięcy ludzi jak również ogromne straty materialne.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
taka (BDT) |
100
BDT =
4.479 PLN
1 USD = 84.91 BDT 1 EUR = 100.9 BDT źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Bangladeszu należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/ leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/ leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, przyjęcia chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/ regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
cholera | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
japońskie zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby: Chittagong, Khulna, Rajshahi, Mymensingh; transmisja choroby\od maja do października |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Bangladeszu nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥ 1 rż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Bangladeszu odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: na terenie większości kraju; nie ma ryzyka zarażenia w stolicy kraju, Dhaka
Gatunki Plasmodium: P. falciparum 90%, P. vivax 10%,
Oporność na chlorochinę: potwierdzona
Rekomendowana chemioprofilaktyka: atovaquone/proguanil, doksycyklina\ lub meflochina
Zgodnie z zaleceniami Centers of Disease Control and Prevention oraz World Health Organization, w rejonie endemicznego występowania malarii stosuje się jeden z niżej wymienionych środków farmakologicznych, stosowanych w ramach chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej:
- Atovaquone/proquanil – 1 tabl. (250mg/100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 7 dni po powrocie. Daje najmniej objawów niepożądanych spośród zalecanych leków przeciwmalarycznych (zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, bezsenność).
- Doksycyklina – 1 caps./1 tabl. (100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ujemną stroną leku są liczne objawy niepożądane: nudności, wymioty, drożdżyca jamy ustnej, drożdżyca pochwy, hepatotoksyczność, nadwrażliwość na światło słoneczne, fotodermatozy.
- Meflochina – 1 tabl. (250mg) raz w tygodniu w czasie posiłku, zawsze tego samego dnia, rozpoczynając 1-2 tygodnie przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ze względu na działania niepożądane dotyczące zaburzeń neuropsychiatrycznych, lek jest przeciwwskazany do stosowania w niektórych grupach zawodowych, np. wśród personelu lotniczego.
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- lek przeciwmalaryczny (patrz wyżej),
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- moskitiera,
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących, na co składa się zarówno zły stan dróg i pojazdów mechanicznych, jak i nonszalancja lokalnych kierowców. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko defekacji lokalnych zwierząt (zarażenia pasożytnicze, np. skórna larwa wędrująca),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- kontynuować przyjmowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej,
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.