Białoruś Powierzchnia: 207 600 km² Liczba ludności: 9 527 543
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | ruch wizowy: dla pozostałych osób aplikujących na pobyt do 90 dni w ciągu 180 dni | |
Dodatkowe wymagania | podczas odprawy paszportowej każdy podróżny wypełnia na granicy tzw. kartę migracyjną, która podlega zwrotowi przy wyjeździe (przy pobytach powyżej 5 dni obowiązuje meldunek czasowy); nie ma możliwości przemieszczania się pomiędzy strefami ruchu bezwizowego, np. z Brześcia do Grodna, w ramach tego samego pobytu; tylko przylatujący do Mińska mają możliwość poruszania się po całym kraju | |
Miejsce aplikacji wizowej | ambasada w Warszawie, konsulaty w Białymstoku, Białej Podlaskiej |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+03:00 |
Czas letni: 1 godz.
Czas zimowy: 2 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Białoruś leży na Nizinie Wschodnioeuropejskiej; 2/3 powierzchni stanowią obszary o wysokości nieprzekraczającej 200 m n.p.m. Najwyższe wzniesienia znajdują się w środkowej części kraju i dochodzą do 345 m n.p.m. (Dzierżyńska Góra na Wysoczyźnie Mińskiej). W centralnej Białorusi, łukiem skierowanym na północ biegną Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie, opadające na południu w Nizinę Poleską i Nizinę Naddnieprzańską poprzez równiny; Nadbużańską, Środkowoberezyńską i Orszańsko-Mohylewską, na północy przechodzące w Pojezierza Wschodniobałtyckie, a na zachodzie, za Dnieprem i przy granicy z Rosją, w Grzędę Smoleńsko-Moskiewską (Wysoczyznę Smoleńską). Pojezierze Białoruskie zostało ukształtowane podczas ostatniego zlodowacenia i tworzy je Nizina Połocka z otaczającymi ją wysoczyznami Brasławską i Święciańską (na zachodzie), Lepelską (na południu), Witebską i Gródecką (na wschodzie). Najbardziej zabagniona jest Nizina Połocka w dorzeczu środkowej Dźwiny z Dzisną i Drysą, z licznymi starorzeczami i małymi oczkami wodnymi, rozdzielonymi wydmami. Wysoczyzny Podlasko-Białoruskie składają się z mniejszych grzęd: Grodzieńskiej, Wołkowyskiej, Nowogródzkiej, Mińskiej, (największej i najwyższej – z Dzierżyńską Górą, przechodzącej na północnym wschodzie w Oszmiańską i Orszańską na wschodzie kraju). Na południu kraju rozciągają się Nizina Poleska i Nizina Naddnieprzańska, nazywane też Polesiem (Brzeskie, Prypeckie, Mozyrskie, Homelskie z wyżej wyniesionymi Zahorodziem i Grzędą Mozyrską), obejmujące część dorzecza Prypeci i górnego Dniepru z Sožem i Berezyną. Teren jest silnie zabagniony, z licznymi płytkimi jeziorami, w większości porośniętymi lasami olszowymi, łęgowymi i iglastymi.
Klimat. Klimat umiarkowany ciepły, przejściowy między morskim a kontynentalnym. W styczniu temperatura w najcieplejszej porze doby obniża się od -2°C na zachodzie, -4°C w środkowej części do -5°C na północnym wschodzie; w najchłodniejszej porze doby odpowiednio od -7°C, -10°C do -11°C, skrajnie w rejonie Brześcia może spaść do -29°C, na północy i na północnym wschodzie do -35°C, w Witebsku do -41°C. W lipcu temperatura wynosi 24°C na Nizinie Poleskiej i 22°C na Nizinie Orszańskiej, maksymalna może osiągnąć 35°C, minimalna na całym obszarze 12-13°C. Roczna suma opadów wzrasta od 580 mm na południowym wschodzie i wschodzie do 660-680 mm na wysoczyznach w rejonie Mińska i Witebska (opady głównie w okresie letnim). We wschodniej części Białorusi roczna liczba dni z opadem śnieżnym dochodzi do 60; pokrywa śnieżna zalega od 75 dni na zachodzie do 120 na wschodzie.
Wody. Białoruś leży na dziale wodnym Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Do zlewiska Morza Bałtyckiego (44% powierzchni kraju) należy Niemen (długość 459 km w granicach Białorusi, powierzchnia dorzecza – 34,6 tys. km²) z Wilią (276 km), Szczarą (325 km) i Świsłoczą (297 km); Dźwina (338 km) oraz Bug płynący na granicy z Polską (169 km). Do zlewiska Morza Czarnego (56% powierzchni kraju) należy Dniepr (długość 700 km w granicach Białorusi, powierzchnia dorzecza 117,8 tys. km²) z Prypecią (uchodzi do Dniepru na Ukrainie, długość na Białorusi 495 km), Berezyną (613 km, w całości na terytorium Białorusi), Sożem (493 km); ponadto do Prypeci uchodzi Ptycz (421 km). Sieć rzeczna bardzo gęsta; ok. 3 tysięcy cieków wodnych powyżej 5 km, o łącznej długości ponad 50 tys. km. Rzeki mają zasilanie śnieżno-deszczowe, z wyższymi stanami wody wiosną (w kwietniu i nieco mniejsze w maju), związanymi z roztopami; niższe stany wody na rzekach północnych występują latem i zimą, na rzekach południowych - późnym latem i wczesną jesienią (głównie we wrześniu); rzeki często wylewają, powodując powodzie (Prypeć wiosną, Niemen wiosną i jesienią). Zlodzenie na rzekach utrzymuje się od grudnia do marca. Na Białorusi jest ok. 11 tys. jezior, głównie na Pojezierzu Białoruskim, spośród których 470 ma powierzchnię powyżej 50 ha; największymi jeziorami są; Narocz (79,6 km²), Oświejskie (52,8 km²), Czerwone (Kniaź, 40,3 km²), Łukomskie (37,7 km²), Drywiaty (36,1 km²) oraz Wygonowskie, Nieszczarda, Świr i Snudy; najgłębsze jest jezioro Długie (53,7 m).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
rubel białoruski (BYR) |
1
BYR =
1.640 PLN
1 USD = 2.400 BYR 1 EUR = 2.740 BYR źrodło NBP na dzień 15 lipca 2020 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem na Białoruś należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.