Czechy Powierzchnia: 78 867 km² Liczba ludności: 10 686 269
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | --- | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni: od do
Czas zimowy: od do |
Czas letni:
Czas zimowy: |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Większość terytorium leży na obszarze wyżynnym; ponad 72% zajmują tereny o wysokości 300-800 m n.p.m., powyżej 800 m n.p.m. – 4%. Najwyżej położonym miejscem jest Śnieżka w sudeckich Karkonoszach (1602 m) na granicy z Polską, najniżej - dolina Łaby, w miejscu gdzie rzeka przekracza granicę z Niemcami (115 m n.p.m.). Ponad 90% powierzchni kraju stanowi Masyw Czeski, składający się z wyżynnej, centralnie położonej Kotliny Czeskiej i okalających ją niezbyt wysokich łańcuchów górskich. Od północnego wschodu rozciągają się najwyższe w Masywie Czeskim i najbardziej na północ wysunięte Sudety. Północno-zachodnie krańce stanowią Rudawy, które przechodzą w kierunku południowym w Las Czeski, a ten ostatni w Szumawę. Na wschodzie Masyw Czeski jest oddzielony wyraźnymi obniżeniami Bramy Morawskiej oraz kotlin Górnomorawskiej i Dyjsko-Svrateckiej (Podkarpacie Zachodnie) od pasm górskich Karpat Zachodnich: Beskidów Zachodnich, Jaworników i Białych Karpat. Północną część Kotliny Czeskiej zajmuje zapadlisko Niziny Połabskiej, część południową – wyżyny Berounki i Czesko-Morawska, której zachodnią częścią jest Wyżyna Środkowoczeska, a wschodnią – Wyżyna Drahańska. Obniżenie między Szumawą a Wyżyną Czesko-Morawską zajmują kotliny Budziejowicka i Trzebońska, rozdzielone Progiem Lisowskim. Oś Niziny Połabskiej stanowi dolina Łaby z kilkoma szerokimi tarasami. Nizinę urozmaicają nieliczne ostańcowe wzgórza kredowe i wulkaniczna Kunětická Hora (305 m n.p.m.) koło Pardubic. Najbardziej jest zróżnicowana południowo-wschodnia część – Prachovské skály, zwane też Czeskim Rajem lub Szwajcarią Czeską. Wyżyna Czesko-Morawska jest największą jednostką Masywu Czeskiego z maksymalną wysokością 837 m n.p.m. (Javořice). Wyżyna Berounki ma charakterystyczną rzeźbę rusztową; najwyżej położoną jej częścią są Brdy (Praha, 862 m n.p.m.), z największymi deniwelacjami w obrębie Kotliny Czeskiej (do 600 m). Szumawa charakteryzuje się dość rozległymi fragmentami prawierówni (tzw. płanie). Po stronie czeskiej najwyższym szczytem są Plechý (1378 m n.p.m.). Szumawa na północnym zachodzie przechodzi w Las Czeski. Najbardziej na północny zachód wysuniętą częścią Masywu Czeskiego są Rudawy; najwyższym szczytem jest Klínovec (1244 m n.p.m.). Od Kotliny Czeskiej są oddzielone uskokiem, stromo opadającym w kierunku doliny Ohrzy. Południowo-wschodnią część Rudaw stanowi wulkaniczne Średniogórze Czeskie. Północną i północno-wschodnią część Masywu Czeskiego stanowią, ograniczone wyraźnymi uskokami, zrębowe pasma Sudetów od Gór Łużyckich na zachodzie do Gór Odrzańskich na wschodzie. Najwyższą ich częścią jest masyw Karkonoszy.
Klimat. Klimat umiarkowany ciepły, w Masywie Czeskim i północnych Morawach, przejściowy między morskim a kontynentalnym, w górach odmiana górska. Ważnymi elementami kształtującymi klimat Czech jest ograniczenie napływu wilgotnego powietrza atlantyckiego z zachodu przez łańcuchy Rudaw i Sudetów, a od południowego zachodu przez Las Czeski i Szumawę oraz otwarcie na napływ chłodnego powietrza polarnego z północy w zimie przez Bramę Morawską (północno-wschodni wiatr – polak) i od południa przez Morawy – ciepłego powietrza zwrotnikowego wiosną i jesienią znad Europy Południowej przez Wielką Nizinę Węgierską. Na większości terytorium kraju (do wysokości 600 m n.p.m.) średnia temperatura w styczniu wynosi ok. -2°C, w lipcu ok. 18°C; w górach odpowiednio -8°C (Śnieżka), -7°C (Lysá Hora w Beskidach Morawsko-Śląskich) i od 8°C (Śnieżka) do 12°C (Lysá Hora). Sporadycznie temperatura maksymalna dochodzi do 38°C, a minimalna spada poniżej -33°C (w Czeskich Budziejowicach zanotowano -40°C). Liczba dni pogodnych w Czechach wynosi od 35 do 45 rocznie, a jedynie w południowych Morawach 50-60; najwięcej w sierpniu i wrześniu oraz marcu. Dni pochmurnych jest znacznie więcej – 140-160; występują głównie od listopada do marca. W obszarach szczególnie eksponowanych na wilgotne powietrze z zachodu (Szumawa, Sudety, Beskidy Morawsko-Śląskie) roczna suma opadów osiąga 800-1200 mm, na Śnieżce i Lysej Horze ponad 1500 mm; w Kotlinie Czeskiej wynosi 500-600 mm; większość od czerwca do sierpnia-września; w rejonie Pragi i Ostrawy od kwietnia-maja ; na dużych wysokościach także w listopadzie lub grudniu-styczniu. Roczna liczba dni z opadem wynosi 150-180, na Morawach 130. Pokrywa śnieżna utrzymuje się 30-50 dni, a w wyższych partiach gór do 175 dni.
Wody. Czechy leżą w zlewisku trzech mórz: Północnego (65% powierzchni kraju), Czarnego (25%) i Bałtyckiego (10%). Główny europejski dział wodny, rozdzielający zlewiska Morza Bałtyckiego i Północnego od Morza Czarnego biegnie historyczną granicą Czech i Moraw. Sieć rzeczna jest dość dobrze rozwinięta, zwłaszcza w górach. W Sudetach mają źródła Łaba (Karkonosze) i Odra (Góry Odrzańskie). Rzeki mają zasilanie głównie śnieżne, częste są wahania stanów wody, zwłaszcza na Łabie, Wełtawie i Odrze, co niejednokrotnie bywa przyczyną groźnych powodzi. Do zlewiska Morza Północnego należy Łaba (w Czechach 370 km) z Wełtawą (430 km), Ohrzą i Izerą, do Morza Bałtyckiego – Odra z Opawą i Olzą, a do Morza Czarnego Morawa (uchodzi do Dunaju) z Dyją. W Czechach brak jest dużych naturalnych jezior. W Szumawie jest 5 niewielkich jezior polodowcowych, największe – Černé, ma zaledwie 0,2 km². Liczne są sztuczne zbiorniki retencyjne, m.in. Orlicki, Lipno I i Slapy na Wełtawie, Nechranicki na Ohrzy. W kotlinach Trzebońskiej i Budziejowickiej znajdują się duże kompleksy stawów hodowlanych. Występują liczne źródła mineralne, w tym cieplice, będące pozostałością po aktywnej działalności górotwórczej. Najbardziej znane źródła występują w Karlowych Warach (temperatura 73°C), Mariańskich Łaźniach, Franciszkowych Łaźniach, Podiebradach.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
korona czeska (CZK) |
1
CZK =
0.177 PLN
1 USD = 21.45 CZK 1 EUR = 25.50 CZK źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Czech należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.