Finlandia Powierzchnia: 338 145 km² Liczba ludności: 5 537 364
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | --- | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+03:00
Czas zimowy:UTC+02:00 |
Czas letni: 1 godz.
Czas zimowy: 1 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Finlandia jest krajem nizinnym, większość jej obszaru leży poniżej 200 m n.p.m.; na zachodzie – Pobrzeże Wschodniobotnickie, na południu – Pobrzeże Południowofińskie. Środkową część kraju zajmuje Pojezierze Fińskie, od południa zamknięte podwójnym wałem moren Salpausselkä. Od północy otaczają je wzgórza morenowe Suomenselkä, przechodzące na wschodzie w wyżynę Maanselkä o wysokości 300-400 m n.p.m. i dalej, w kierunku północnym, w Wyżynę Lapońską o wysokości ponad 500 m n.p.m. W północno-zachodniej części obszar ten stanowi przedgórze Gór Skandynawskich; tam znajduje się najwyższe wzniesienie kraju – Haltiatunturi (1328 mn.p.m.). Linia brzegowa Finlandii jest bardzo dobrze rozwinięta. Jej długość wynosi ok. 1100 km, a uwzględniając linię brzegową wysp – ponad 4600 km. Rozczłonkowanie linii brzegowej jest następstwem występowania tysięcy małych wysp, tworzących charakterystyczny dla północnej Europy typ wybrzeża skjerowego. Finlandia posiada łącznie ponad 30 tys. wysp, największym archipelagiem są Wyspy Alandzkie położone 70-80 km na południowy zachód od lądu stałego, u wejścia do Zatoki Botnickiej. Innym typem wybrzeża charakterystycznym dla Finlandii jest wybrzeże fiordowe, powstałe przez zalanie wodami morza płytkich dolin polodowcowych. Wybrzeża Finlandii są przeważnie strome i skaliste; piaszczyste są jedynie odcinki przy ujściu rzek do Zatoki Botnickiej.
Klimat. W Finlandii przeważa klimat umiarkowany chłodny, w południowej połowie kraju przejściowy między morskim a kontynentalnym, na pozostałej części pośredni. Temperatura maksymalna w styczniu od -4°C na wybrzeżu Zatoki Fińskiej do -10°C na północy, w lipcu 19-21°C (wyjątkowo 31-32°C); minimalna odpowiednio: od -10°C (skrajnie -36°C) do -20°C (skrajnie -54°C). Roczna suma opadów od 600-650 mm na południu do 400-450 mm na północy. głównie latem i jesienią. Opady śnieżne stanowią od 30% sumy rocznej na południu do 40% na północy. Pokrywa śnieżna utrzymuje się odpowiednio od 2-4 do 6-7 miesięcy.
Wody. Wody śródlądowe Finlandii zajmują 33,6 tys. km², co stanowi blisko 10% powierzchni kraju. Finlandia jest położona głównie w zlewisku Morza Bałtyckiego, w części północnej również w zlewisku Morza Barentsa (dorzecze Tany). Rzeki zlewiska Morza Bałtyckiego uchodzą głównie do Zatoki Botnickiej, najdłuższe to Kemijoki (483 km) z dopływami: Ounasjoki (298 km) i Kitinen (278 km), Iijoki (330 km) oraz, na granicy szwedzkiej, Tornionjoki z Muonio. Z uwagi na budowę geologiczną, cieki wodne charakteryzują się występowaniem licznych wodospadów; najbardziej znany to Imatra (o wysokości względnej 18,5 m) na rzece Vuoksi. Na obszarze Finlandii jest wydzielonych ponad 60 tysięcy samodzielnych jezior, które stanowią jeden system wodny (poprzez połączenia rzekami i kanałami), dogodny dla rozwoju transportu śródlądowego (zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju). Jeziora występują przede wszystkim na obszarze Pojezierza Fińskiego; do największych należą Saimaa (4400 km²), Päijänne (1054 km²) i Kalla (900 km²). W środkowej Finlandii największym jeziorem jest Oulujärvi (900 km²), zaś na północy kraju Inarijärvi (1102 km²). W sumie na obszarze Finlandii występuje 17 jezior o powierzchni powyżej 200 km². Bagna i torfowiska zajmują ok. 29% ogólnej powierzchni Finlandii. Największe ich kompleksy występują na północ od 64°N.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
euro (EUR) |
1
EUR =
4.521 PLN
1 USD = 0.841 EUR źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Finlandii należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków). []{#anchor -1} - - - - - - - - - - - - -
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.