Irak Powierzchnia: 438 317 km² Liczba ludności: 40 194 216
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy |
e-visa:
---
on-arrival: --- |
|
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | wiza turystyczna jednokrotna, pobyt do 30 dni (ważna przez 3 miesiące) | |
Dodatkowe wymagania | kontrole na lotniskach mają zaostrzony charakter w związku z zagrożeniami terrorystycznymi | |
Miejsce aplikacji wizowej | ambasada w Warszawie |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+03:00 |
Czas letni: 1 godz.
Czas zimowy: 2 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. W Iraku wyróżnia się północno-wschodnią strefę gór i pogórzy, środkowy pas nizin wyznaczony przebiegiem dolin Eufratu i Tygrysu oraz wyżynny pas pustyń na południowym zachodzie. Około 21% powierzchni kraju zajmują Góry Kurdystańskie, należące do strefy młodych gór fałdowych, ciągnących się od Azji Mniejszej po Himalaje. Pasma górskie o przebiegu równoleżnikowym, na pograniczu z Turcją i Iranem, rozdzielają liczne kotliny i doliny; większość szczytów ma kopulasty kształt, tylko wyniesienie powyżej 2500 m n.p.m. mają ostre granie ze śladami zlodowaceń; na granicy z Iranem znajduje się najwyższy szczyt kraju Maleh Kuh-e Hazar (3728 m n.p.m.). Od południowego zachodu Góry Kurdystańskie otacza szeroka strefa pogórza z kotlinami na wysokości 200-300 m n.p.m., oddzielona od nizin Mezopotamii ciągiem pasm górskich (Ǧabal Sinǧār, Ǧabal Makhul, Ǧabal Hamrīn) i wzgórz. Z położonych na południe od Gór Kurdystańskich gór Zagros w granicach Iraku znajduje się tylko fragment ich zachodniego pogórza. Przez środkową część kraju, od granicy z Syrią po wybrzeże Zatoki Perskiej, rozciągają na długości 550 km i szerokości do 150 km niziny Mezopotamii. Północny obszar Mezopotamii to płaska górna Mezopotamia o przeciętnej wysokości 200-300 m n.p.m., natomiast środkową i południową jej część zajmuje położona na wyżynie poniżej 100 m n.p.m. Nizina Mezopotamska (zwana Dolną Mezopotamią), z równinami międzyrzecza Eufratu i Tygrysu oraz bagnami i rozlewiskami w strefie nadmorskiej. Pustynie obejmują blisko 44% terytorium Iraku. Największe z nich to: Pustynia Syryjska na zachodzie, wzdłuż pogranicza z Syrią, Jordanią i Arabią Saudyjską, oraz łącząca się z nią na południu, przy granicy z Arabią Saudyjską, pustynia Wielki Nefud. Pustynia Syryjska, zwana Pustynią Zachodnią, zajmuje w części bazaltowy płaskowyż, obniżający się z zachodu na wschód (od 800 m do 300-200 m n.p.m.); jest typową pustynią kamienistą i żwirową. Wielki Nefud, nazywany Pustynią Południową, o lekko falistej powierzchni (wysokość 300-150 m n.p.m.), na znacznym obszarze ma charakter pustyni żwirowej, tylko miejscami piaszczystej z ciągami wydm typu barchanów. Wybrzeże Zatoki Perskiej, między ujściem Szatt al-Arab a granicą z Kuwejtem, jest płaskie i bagniste, długość linii brzegowej wynosi zaledwie 58 km.
Klimat. Na większości terytorium Iraku panuje klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy i wybitnie suchy, na północy kraju – podzwrotnikowy suchy, w Górach Kurdystańskich – górski. Pogodę od listopada-grudnia do kwietnia-maja kształtują Niże Śródziemnomorskie, które wędrując w kierunku Zatoki Perskiej przynoszą wilgotne powietrze i opady, w pozostałym okresie napływa kontynentalne powietrze z Wyżu Azorskiego i wyżów nad Półwyspem Arabskim, w związku z tym zimy są chłodne i wilgotne, a lata gorące i suche. Nad Niziną Mezopotamską podczas zimy wieje chłodny wiatr północno-zachodni, zwany chłodnym szamalem, w lecie – stały północno-zachodni wiatr, nazwany 120-dniowym albo wielkim szamalem. W pasie od Bagdadu do Zatoki Perskiej zdarza się 20-30 dni rocznie z burzą pyłową (khubar) przy wiatrach znad Pustyni Syryjskiej i Małego Nefudu. Roczna suma opadów na północy przekracza 500 mm, w Górach Kurdystańskich miejscami powyżej 1000 mm (tam też pada śnieg), na południu do 160 mm, na południowym zachodzie poniżej 100 mm. W styczniu temperatury maksymalne od 12-13°C na północy do 18°C na południu; temperatury minimalne w tym czasie odpowiednio od 2-4°C do 7°C; podczas wyjątkowych fal chłodu znad Azji Środkowej od -20°C w Górach Kurdystańskich do 0°C i nieznacznie powyżej nad Zatoką. Temperatura maksymalna w lipcu i sierpniu, poza górami, wynosi 43°C, wyjątkowo 49-52°C, minimalna w tych miesiącach – od 22°C na północy kraju do 27°C na południu.
Wody. Terytorium Iraku, z wyjątkiem częściowo bezodpływowych obszarów pustyń, należy do zlewiska Oceanu Indyjskiego. Głównymi rzekami są Eufrat (długość w granicach Iraku 1233 km) i Tygrys (1418 km), wypływające w południowo-wschodniej Turcji. Przez Mezopotamię płyną w bardzo krętych korytach, w pobliżu miasta al-Qurna (Al-Kurna) łączą się w rzekę Szatt al-Arab (długość 190 km), która u ujścia do Zatoki Perskiej tworzy deltę. Zarówno Tygrys jak i Eufrat charakteryzują się wiosennymi przyborami wód. Duży pobór wody do nawodnień powoduje, że wielkość przepływu maleje wraz z ich biegiem; ma na to wpływ także wybudowanie zapór i zbiorników retencyjnych w górnych biegach tych rzek przez Syrię i Turcję, stąd spór między Irakiem a Syrią i Turcją o podział wód Eufratu, między Irakiem a Turcją – Tygrysu. Na terenie Iraku jedynie Tygrys przyjmuje większe dopływy (Wielki Zab, mały Zab, Chabur, Dijala), natomiast do Szatt al-Arab wpada Karun, płynący z Iranu. Liczne cieki okresowe w południowo-zachodniej części kraju, m.in. Wadi Hauran (długość 380 km), Wadi al-Ghudaf i Wādī al-Ubayyiḍ (Wadi al-Ubbajjid) zapełniają się wodą w porze deszczowej. Tygrys i Eufrat zasilają gęstą sieć kanałów, które umożliwiają nawodnienie ok. 26 tys. km2 gruntów; tradycja budowy obwałowań koryt rzecznych, zapór i kanałów nawadniających liczy w tym regionie kilka tysięcy lat. Na Nizinie Mezopotamskiej znajduje się wiele sztucznych jezior, największe z nich to Buḥairat aṯ-Ṯarṯār (powierzchnia 2710 km²) zasilane wodami Tygrysu, Saddam (Jezioro Saddama), Haur al-Ḥabbānīya w systemie wodnym Eufratu, ponadto zbiornik Dūkān Buhairat na Małym Zabie. Wiele płytkich i porośniętych trzcinami rozlewisk, zwanych haur (łączna powierzchnia ok. 5 tys. km²), będących pozostałością dawnych lagun morskich, występuje na południu kraju; największe z nich to Haur al-Hammar.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
dinar iracki (IQD) |
100
IQD =
0.260 PLN
1 USD = 1461 IQD 1 EUR = 1736 IQD źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Iraku należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
cholera | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Iraku nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥9 mż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Iraku odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: nie wystepuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana profilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.