Kazachstan Powierzchnia: 2 724 900 km² Liczba ludności: 18 744 548
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 30 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wyjazdu | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
od UTC+05:00 do UTC+06:00 |
Czas letni: od 3 godz. do 4 godz.
Czas zimowy: od 4 godz. do 5 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Przeważają krajobrazy równinne, jednak powierzchnia, wskutek złożonej budowy geologicznej, jest bardzo urozmaicona. Najniżej położone miejsce, 132 m p.p.m. w zapadlisku Karagije (Batyr), znajduje się na zachodzie kraju; najwyższy szczyt (6995 m n.p.m.) w masywie górskim Chan Tengri w Tien-szanie, wznosi się na południowym wschodzie, u zbiegu granic z Kirgistanem i Chinami. Około 1/3 obszaru Kazachstanu zajmują niziny, mniej więcej połowę – wyżyny, pozostały obszar to góry, pokryte w swych partiach szczytowych wiecznym śniegiem i lodowcami (powierzchnia 2030 km²). Na zachodzie rozciąga się Nizina Nadkaspijska, od 26 m p.p.m. do 60 m n.p.m., z często występującymi solniskami, sięgająca na północnym wschodzie do przedgórza Uralu i jego przedłużenia, pasma Mugodżary (Wielki Boktybaj, 657 m n.p.m.), a na południowym zachodzie – do płaskowyżów Ustiurt (341 m n.p.m.) i Maņġystan ústìrtì (Mangyszłak, 556 m n.p.m.), który wcina się w Morze Kaspijskie, tworząc półwysep o tej samej nazwie. Na wschód od Mugodżarów leży płytowa Wyżyna (Płaskowyż) Turgajska (średnia wysokość 250-300 m n.p.m.), przecięty szeroką nizinną Bramą Turgajską, która na północy otwiera się ku Nizinie Zachodniosyberyjskiej, a na południe ku Nizinie Turańskiej; gliniasta, półpustynna Nizina Turańska w okolicach Jeziora Aralskiego przechodzi w piaszczystą pustynię Kyzył-kum. Wyżyna Turgajska na wschód od Bramy Turgajskiej przechodzi w rozległe wyżynne Pogórze Kazachskie, gdzie oprócz pozostałości starych gór, w postaci pojedynczych grzbietów, występują szerokie obniżenia zajęte niekiedy przez jeziora lub sołonczaki; najwyższymi wzniesieniami są tutaj góry Kyzyl-tas (Aksoran, 1565 m n.p.m.), Karkaralińskie (1403 m n.p.m.) i Ulu-tau (1133 m n.p.m.); na południu Pogórze Kazaskie przechodzi w pustynny płaskowyż Betpaķdala (Bet Pak Dała, 300-400 m n.p.m.), a na wschód od niego leży Kotlina Bałchasko-Ałakolska, pokryta na południe od jeziora Bałchasz i Alakôl (Ała-kol) piaskami pustyń Saryesìk Atyran ķůmy (Sary-Iszykotrau) i Tauķům (Tau-kum). Wschodnie krańce Kazachstanu przecinają systemy wysokogórskie; na północy jest to Ałtaj (Biełucha, kazaskie Můztau bììgi, 4506 m n.p.m.), na południu – Ałatau Dżungarski (4462 m n.p.m.), między którymi leży rozległe obniżenie Bramy Dżungarskiej, rozciętej na dwie części przez łańcuch Tarbaġataj žotasy (Tarbagataj, 2992 m n.p.m.). Brama Dżungarska jest ważnym szlakiem komunikacyjnym łączącym Azję Wschodnią i Azję Środkową z Azją Mniejszą i Europą. Na południowym wschodzie Kazachstanu wznoszą się zewnętrzne pasma Tien-szanu: Ketmeń (3652 m n.p.m.) Ałatau Zailijski (4973 m n.p.m.) oraz masyw Chan Tengri; wzdłuż południowych granic ciągną się Góry Kirgiskie (3817 m n.p.m.) i biegnące na północny zachód góry Karatau žotasy (Kara-tau, 2176 m n.p.m.).
Klimat. Podstawowe cechy klimatu są wynikiem położenia w środkowej części Eurazji i znacznej odległości od Oceanu Atlantyckiego (rzadko pojawiają się Niże Atlantyckie); napływ zachodnich wilgotnych mas powietrza ograniczają Ural Południowy i Mugodżary. Obszar ten jest otwarty od północy na chłodne arktyczne powietrze napływające zwłaszcza wiosną i jesienią, a od południa na zwrotnikowe, głównie latem. Zaznacza się też wpływ (ocieplający zimą, ochładzający latem) Morza Kaspijskiego. W chłodnej połowie roku na północ od 50oN rozwija się wschodni typ cyrkulacji atmosferycznej, wyjątkowo silna może sięgać daleko na południe. Występuje wówczas bezchmurna i mroźna pogoda inwersyjna. Zdarza się też cieplejsza, związana z Wyżem Azorskim. W końcu maja, wraz z silnym wzrostem temperatury na południu Azji Środkowej, tworzy się niż termiczny, któremu towarzyszy bezchmurna, gorąca i sucha pogoda z masami kontynentalnego powietrza polarnego. Na północy kraju oprócz pogód antycyklonicznych zdarzają się cykloniczne; w lecie często wieje silny, suchy wiatr południowy, któremu towarzyszą burze pyłowe na Stepie Głodowym, a w zimie zdarzają się zamiecie śnieżne. W zimie na Pogórzu Kazachskim i w Mugodżarach, podczas zaburzeń cyklonicznych, kiedy wieje silny wiatr, występują przez 20-30 (maksymalnie 90-100) dni w roku silne zamiecie śnieżne. Nad Morzem Kaspijskim, Jeziorem Aralskim i jeziorem Bałchasz rozwija się cyrkulacja bryzowa. Panuje klimat umiarkowany kontynentalny ciepły, suchy na zachodzie i północy, wybitnie suchy na Pogórzu Kazachskim i południu. W styczniu średnia temperatura zmienia się od -19°C w północnej części Kazachstanu do -3°C, -6°C na południu i -2°C na półwyspie Mangyszłak; absolutna minimalna temperatura wynosi odpowiednio: -45°C, -32°C, -36°C i -38°C; w lipcu od 19°C na północy do 26°C na Nizinie Nadkaspijskiej, 28°C na południu i 30°C na płaskowyżu Ustiurt; absolutna maksymalna temperatura wynosi 39-46°C. Roczna suma opadów ogólnie mała, na przeważającym obszarze 100-300 mm, na Nizinie Nadkaspijskiej i Nizinie Turańskiej poniżej 100 mm, na północy i przedgórzach na południu 400-500 mm, w górach na południu i południowym wschodzie 1600 mm. Na północy i Pogórzu Kazachskim przeważają letnie opady, na południu wczesnowiosenne.
Wody. Sieć rzeczna Kazachstanu jest stosunkowo uboga; średni roczny odpływ wszystkich rzek wynosi ok. 110 km³, z czego 1/3 wypływa poza granice państwa. Najgęstsza sieć rzeczna (20-40 km/100 km²) jest w górach i na przyległych równinach, gdzie rzeki są zasilane przez wieczne śniegi i lodowce. Na północy gęstość sieci rzecznej wynosi tylko 3-5 km na 100 km², ale występujące tam rzeki na ogół obfitują w wodę. Natomiast w pustynnych środkowych i południowych regionach rzek jest mało i tylko wczesną wiosną niosą dużo wody; wiele z nich ginie w piaskach, sołonczakach lub płytkich słonych jeziorach. Gęstą sieć rzeczną ma obszar tzw. Siedmiorzecza u podnóża Ałatau Dżungarskiego, z którego spływają m.in.: Karatau, Aksu, Lepsa i Sarkand oraz płynąca z Chin rzeka Ìle (Ili). Największą długość, powyżej 1000 km w granicach Kazachstanu, ma pięć rzek: Irtysz (dopływ Obu), Syr-daria (uchodzi do Jeziora Aralskiego), Ural (uchodzi do Morza Kaspijskiego), Iszym (dopływ Irtysza) i Czu (ginie w piaskach zapadliska Aszczikol). Na wielu rzekach zbudowano dla celów energetycznych i irygacyjnych zbiorniki, największy Buchtarmski (z jeziorem Zajsan) na Irtyszu; kanały, m.in. Irtysz-Karaganda, Wielki Ałmaacki oraz im. Kirowa, umożliwiają redystrybucję znacznej części zasobów wodnych. W Kazachstanie jest ponad 48 tys. jezior; zajmują powierzchnię ok. 45 tys. km², a ich łączne zasoby wodne wynoszą ok. 190 km³; największe Bałchasz (objętość 106 km³), Alakôl (Ała-kol), Teņìz kôli (Tengiz), Siletìteņiz kôli (Selety-tengiz), Sasyķkôl (Sasyk-kul), Ķůsmůryn kôli (Kuszmurun) i Markakôl (Marka-kul); w granicach Kazachstanu znajduje się północna część Jeziora Aralskiego (do niedawna jedno z największych na Ziemi), które szybko wysycha, a odsłonięte dno jest regionem klęski ekologicznej (wiatr wywiewa słony pył). Niedostatek wód powierzchniowych łagodzą duże zasoby wód gruntowych (ok. 20 tys. km³) i artezyjskich (ok. 55 tys. km³), które są coraz intensywniej wykorzystywane do nawadniania gruntów i celów komunalnych. W regionach górskich występują źródła wód mineralnych, w tym gorące, przy których powstały uzdrowiska balneologiczne (m.in. Arasan-kapal, Ałmaarasan i Ajak-kalkon).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
tenge (KZT) |
100
KZT =
0.887 PLN
1 USD = 428.9 KZT 1 EUR = 509.7 KZT źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Kazachstanu należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/ leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić. Długoterminowi podróżni, wyjeżdżający w celu podjęcia pracy lub nauki mogą potrzebować określonych szczepień wymaganych przez pracodawcę lub uczelnię.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami: droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w rejony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Kazachstanie nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Kazachstanu odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed chorobą wysokościową w wysokich górach (aklimatyzacja) i dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.