Kirgistan Powierzchnia: 199 951 km² Liczba ludności: 5 849 296
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 60 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wyjazdu | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+06:00 |
Czas letni: 4 godz.
Czas zimowy: 5 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Kirgistan jest krajem górzystym; ponad 90% powierzchni leży na wysokości powyżej 1500 m n.p.m. (1/3 – powyżej 3000 m n.p.m., 5,8% poniżej 1000 m n.p.m.; średnia wysokość terytorium kraju wynosi 2750 m n.p.m.; najwyższy szczyt Pik Pobiody (7439 m n.p.m., w paśmie Kokšaal too/ Kokszaał-tau). Większą część Kirgistanu zajmują pasma górskie Tien-szanu: Góry Kirgiskie, Kùngôj Alatoo (Kungej Ałatau), Ałatau Tałaski, Terskej Alatoo (Ałatau), Góry Czatkalskie, Góry Fergańskie i Kokszaał-tau na granicy z Chinami. W południowo-zachodniej części wznoszą się pasma należące do systemu Hisaro-Ałaju (Gór Hisarsko-Ałajskich): Góry Ałajskie oraz Góry Turkiestańskie i Góry Zaałajskie wzdłuż granicy z Tadżykistanem. Cechą charakterystyczną rzeźby jest występowanie obok siebie wysokich pasm górskich i położonych na dużych wysokościach (do 3800 m n.p.m.) dolin i kotlin śródgórskich, tzw. syrtów. Największą jest Kotlina Issykkulska (na wysokości 1600-2300 m n.p.m.) z jeziorem Issyk-kul; doliny: Czujska (na wysokości 500-1400 m n.p.m.), Tałaska (800-1700 m n.p.m.), Ałajska (2200-3500 m n.p.m.); w granicach Kirgistanu znajduje się północno-wschodnia i południowa część Kotliny Fergańskiej (400-1200 m n.p.m.). Największe przełęcze: Tałdyk (3615 m n.p.m.) i Tiuzaszu (3586 m n.p.m.). Częste trzęsienia ziemi (strefa aktywna sejsmicznie).
Klimat. Klimat umiarkowany ciepły kontynentalny, silnie zróżnicowany pod względem termicznym i wilgotnościowym, zależnie od wysokości i ekspozycji stoków. W ciepłej połowie roku rozwija się intensywna cyrkulacja górsko-dolinna, w chłodnej występują feny, zwłaszcza w Górach Kirgiskich; w porach przejściowych i zimą wieją bardzo silne wiatry ułan (zachodni) i santasz (wschodni). W zimie w dolinach duże spadki temperatury; niezamarzające zimą jezioro Issyk-kul wpływa ocieplająco na klimat w Kotlinie Issykulskiej. Średnia temperatura w styczniu w dolinach wynosi od -1°C do -8°C, wysoko w górach -27°C, w lipcu odpowiednio od 20-27°C do 15-17°C i 5°C; w dolinach zimą powstają zastoiska chłodnego powietrza. Roczne opady od 180-250 mm w osłoniętych kotlinach i na wschodnich stokach gór do 900-1000 mm na południowych i zachodnich stokach Tien-szanu; maksimum opadów w lecie.
Wody. Sieć hydrograficzna pokrywająca powierzchnię Kirgistanu jest gęsta; rzeki należą głównie do dorzecza Syr-darii: najdłuższa rzeka kraju Naryn (długość 616 km w Kirgistanie) z dopływami oraz rzeki spływające z gór otaczających Kotlinę Fergańską; rzeki północnej części Kirgistanu uchodzą do jeziora Issyk-kul; ponadto przez Kirgistan płyną górne biegi rzeki Czu (221 km) i Talas (Tałas, 254 km) oraz Saryžas (Sary-dżas), dorzecze Tarymu. Ponad 3000 jezior górskich, największe: Issyk-kul (woda słonawa), Sonkôl (Son-kul), Čatyrkôl (Czatyr-kul); większość jezior pochodzenia polodowcowego (m.in. Mercbachera).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
som (KGS) |
1
KGS =
0.0449 PLN
1 USD = 84.71 KGS 1 EUR = 100.7 KGS źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Kirgistanu należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić. Długoterminowi podróżni, wyjeżdżający w celu podjęcia pracy mogą potrzebować określonych szczepień wymaganych przez pracodawcę.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami: droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w rejony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Kazachstanie nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania ww. choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥ 1 rż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Kirgistanu odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana profilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących.
Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed chorobą wysokościową w wysokich górach (aklimatyzacja) i dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.