Libia Powierzchnia: 1 759 540 km² Liczba ludności: 6 754 507
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
127V 50Hz 230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy |
e-visa:
---
on-arrival: --- |
|
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | wiza pobytowa na 30 dni (ważność 45 dni od daty przyznania), 3 miesiące lub 6 miesięcy wydawana na podstawie dat wskazanych na zaproszeniu | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty wjazdu; posiadanie pieczątek świadczących o wizycie w Izraelu uniemożliwia wjazd na teren Libii; zaproszenie zalegalizowane przez stronę libijską; obowiązek meldunkowy w terminie 7 dni od daty wjazdu na posterunku policji (przy zakwaterowaniu w hotelu załatwiany przez obsługę hotelową); bilet powrotny lub na kontynuację podróży | |
Miejsce aplikacji wizowej | ambasada w Warszawie |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+02:00 |
Czas letni: ten sam
Czas zimowy: 1 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Większą część kraju zajmuje rozległy płaskowyż o wysokości 300-600 m n.p.m. Ponad jego powierzchnią górują masywy wulkaniczne: Al-Harudż al-Aswad (Karat as-Saba, 1200 m n.p.m.) w części środkowej, Dżabal al-Uwajnat (Dżabal al-Uwajnat, 1934 m n.p.m.) na południowym wschodzie, Tibesti z najwyższym szczytem kraju Bīkkū Bīttī (2286 m n.p.m.) na granicy z Czadem oraz wzniesienia Dżabal Nafusa na północnym zachodzie. Na północnym wschodzie wznoszą się góry al-Ğabal al Aẖḍar (Al-Dżabal al-Achdar; Karat al-Faiadijja, 865 m n.p.m.). Najstarsze utwory powierzchniowe to skały metamorficzne, występujące głównie w regionie Ğat (Ghat) na południowym zachodzie oraz w górach Tibesti i Dżabal al-Uwajnat. Na pozostałym obszarze przeważają skały osadowe, w tym piaskowce libijskie i piaski. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się pas nizin nadmorskich, największa – al-Ğifāra (Al-Dżifara) znajduje się w jego zachodniej części. W części wschodniej najniżej położony punkt kraju sebha Ghuzajjil (47 m p.p.m.). Ponad 90% powierzchni kraju leży na obszarze Sahary; największe pustynie to piaszczyste - Iḏān Awbārī (Aubari) i Iḏān Murzūq (Marzuk), zwane edejnami na zachodzie oraz Pustynia Libijska na wschodzie, gdzie występują wydmy o wysokości do ok. 200 m, przemieszczające się z prędkością do 20 m rocznie, żwirowe – Sarīr Tībistī (Tibesti) na południu i Sarīr Kalanšiyū (Kalansziju) w środkowej części kraju, oraz kamieniste – al-Hamada al-Ḥamarā i Ḥamādat Tinḡart (Tinghirt) na zachodzie.
Klimat. Na większości obszaru klimat zwrotnikowy skrajnie suchy, kontynentalny, na wybrzeżu podzwrotnikowy kontynentalny, lokalnie skrajnie suchy. Na północy zimą wieją wiatry zachodnie i północno-zachodnie, w lecie północne; na południu stały północno-wschodni pasat. Duże dobowe wahania temperatury; temperatura maksymalna w styczniu 16-18°C (12-13°C powyżej 600 m n.p.m.); w sierpniu-lipcu 29-34°C nad Morzem Śródziemnym (wyjątkowo 46-51°C) i 35-45°C (55°C) na Saharze; w al-Azīzīya (Al-Azizija) przy wiejącym wietrze ghibli zanotowano absolutną temperaturę maksymalną 57,8°C (1922 r.). Temperatura minimalna w styczniu od 3-4°C (skrajnie -7°C) na wyżynach do 8-10°C (1-4°C) na wybrzeżu; w lipcu-sierpniu 17-22°C. Roczna suma opadów od 540 mm na zachodzie Al-Dżabal al-Achdar (7 miesięcy bez deszczu), 200-300 mm na wybrzeżu (8-9 miesięcy), do 5 mm na pustyni (11-12 miesięcy). Deszcze zimowe mają charakter ulew; na północy zdarza się śnieg. Wiosną i jesienią wieje niosący pył pustynny wiatr ghibli.
Wody. Brak stałych rzek. Liczne suche doliny (wadi) odprowadzają wodę jedynie podczas gwałtownych opadów. Na północy Wadi Zamzam i Wadi Bajj al-Kabir uchodzą do Wielkiej Syrty; w środkowej części Libii, wzdłuż Wadi asz-Szati, Wadi as-Zallaf i Wadi an-Naszu znajdują się skupiska oaz. Bogate zasoby wód podziemnych zaspokajają ok. 70% zapotrzebowania Libii na słodką wodę. Wykorzystuje się je do nawadniania upraw, m.in. na nizinie Al-Dżifara i w oazach Sabhā i Al-Kufra. Zasilają również Wielką Sztuczną Rzekę – system podziemnych zbiorników i wodociągów zaopatrujących w słodką wodę miasta na północy kraju m.in. Bengazi. Wzdłuż zatoki Wielka Syrta i na nizinie Al-Dżifara występują słone bagna i podmokłości (sebha), powstałe w wyniku wyparowania lagun oddzielonych od morza wydmami.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
dinar libijski (LYD) |
1
LYD =
0.843 PLN
1 USD = 4.510 LYD 1 EUR = 5.360 LYD źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Libii należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
zakażenia meningokokowe | Szczepienie obowiązkowe; ryzyko kontaktu z chorymi lub nosicielami: droga kropelkowa, kontakt pośredni lub bezpośredni |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Libii nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku ≥ 1 rż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Libii odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt!
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane.
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko defekacji lokalnych zwierząt (zarażenia pasożytnicze, np. skórna larwa wędrująca),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.