Nowa Zelandia Powierzchnia: 267 710 km² Liczba ludności: 4 545 627
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 90 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 3 miesiące dłuższa niż planowany pobyt; wykupiony bilet powrotny lub na kontynuację podróży, środki finansowe na zaplanowany okres pobytu (1000 NZD na osobę na miesiąc lub 400 NZD, jeśli zostały opłacone koszty pobytu) | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+13:00
Czas zimowy:UTC+12:00 |
Czas letni: 11 godz.
Czas zimowy: 11 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Nowa Zelandia składa się z Wyspy Północnej (powierzchnia 115,8 tys. km² ) i Wyspy Południowej (151,2 tys. km²), rozdzielonych cieśniną Cooka (minimalna szerokość 22 km) oraz z wyspy Stewart Island (Rakiura 1,7 tys. km²) i wielu mniejszych (Chatham, Kermadec, Campbell, Trzech Króli, Bounty, Auckland, Snares, Solander). Linia brzegowa dwóch dużych wysp (długość 5650 km) bardzo silnie rozwinięta, zwłaszcza w północnej części (półwysep Auckland); na południowo-zachodnim wybrzeżu Wyspy Południowej liczne fiordy (najdłuższe Dusky Sound, Doubtful Sound, Milford Sound). 75% powierzchni kraju zajmują góry i wyżyny; oś orograficzną Wyspy Południowej tworzą Alpy Południowe z najwyższym szczytem Nowej Zelandii – Górą Cooka (Aorangi, 3754 m n.p.m.); zachodnie stoki gór są strome, wschodnie łagodnie opadają ku nizinie Canterbury Plains; w południowej części wyspy płaskowyż Otago (średnia wysokość 1200 m n.p.m.), region górski Fiordland (wysokość do 2746 m n.p.m.) i nizina Southland, w północnej – góry, Kaikoura (2885 m n.p.m.) i Tasman Mountains. Wnętrze Wyspy Północnej zajmuje Płaskowyż Centralny z czynnymi wulkanami: Ruapehu (2797 m n.p.m.), Ngauruhoe, Tongariro, Tarawera i kalderami wypełnionymi wodą (jeziora Taupo, Rotoaira); we wschodniej części (od Cieśniny Cooka do Przylądka Wschodniego) ciągną się pasma górskie: Tararua Range, Ruahine Range (1733 m n.p.m.), Huiarau Range i Raukamara Range (1752 m n.p.m.); na zachodzie wznosi się rozległy stratowulkan Taranaki (Egmont, 2518 m n.p.m.); między pasmem górskim Tararua Range a Taranaki rozciąga się pas równin; ku północy wysunięte półwyspy Auckland i Coromandel rozdzielone zatoką Hauraki; mają one charakter pogórza ze starymi stożkami wulkanicznymi. Zjawiska geotermalne występują m.in. w Waimangu, Whakarewarewa, Waiotapu, Wairakei. Nowa Zelandia leży w okołopacyficznej strefie sejsmicznej; najbardziej zagrożonymi miastami są: Wellington, Napier-Hastings, Gisborne oraz Nelson.
Klimat. Wyspa Północna i północny skraj Wyspy Południowej charakteryzują się klimatem podzwrotnikowym, w większości morskim, jedynie nad zatoką Hawke Bay pośrednim między morskim a kontynentalnym; w pozostałej części Wyspy Południowej klimat umiarkowany ciepły, na zachodzie morski, w Alpach Południowych odmiana górska, na wschodnich nizinach pośredni między kontynentalnym a morskim; dominują wilgotne wiatry zachodnie (zwłaszcza na wybrzeżach zachodnim i południowym); występuje cyrkulacja bryzowa i zdarzają się cyklony tropikalne; na wschodzie Wyspy Południowej wieją feny. Na nizinach w styczniu temperatura maksymalna od 26°C (wyjątkowo 38°C) na północy do 18°C (38°C) na południu, minimalna od 16°C do 9°C; w lipcu temperatura maksymalna odpowiednio od 15°C do 10°C, minimalna odpowiednio od 9°C do 0°C (skrajnie 20°C); w górach znacznie chłodniej. Opady całoroczne, bardziej równomierne na południu i zachodzie wysp, na północy Wyspy Północnej częstsze zimą, na wschodzie Wyspy Południowej – latem; roczna suma opadów zróżnicowana; na dowietrznych stokach Alp Południowych spada ponad 3000 mm, miejscami ponad 6400 mm; na zawietrznych stokach i na nizinach poniżej 400 mm; na Wyspie Północnej 800-2400 mm; zdarzają się ulewne deszcze; pokrywa śnieżna na zachodnich stokach Alp Południowych ustala się od 800 m, na wschodnich – od 900 m; na Wyspie Północnej – powyżej 1000 m.
Wody. Sieć rzeczna bardzo gęsta; rzeki są krótkie, zasobne w wodę w ciągu całego roku z maksymalnymi wylewami powodziowymi na wiosnę. Najdłuższymi rzekami na Wyspie Północnej są Waikato (425 km) i Wanganui (uchodzą do Morza Tasmana), a na Wyspie Południowej Clutha, Waitaki, Waiau. Liczne jeziora; na Wyspie Południowej przeważają jeziora tektoniczno-lodowcowe (Manapouri, Te Anau, Wakatipu, Wanaka, Hawea, Pukaki, Tekapo); na Wyspie Północnej jeziora wulkaniczne: Taupo (największe w Nowej Zelandii), Rotorua, Tarawera; najgłębszym jeziorem Nowej Zelandii jest Hauroko (głębokość 462 m). Zlodowacenie występuje głównie w Alpach Południowych; z 360 lodowców, o łącznej powierzchni 1000 km², najdłuższy jest Lodowiec Tasmana (29 km).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
dolar nowozelandzki (NZD) |
1
NZD =
2.654 PLN
1 USD = 1.433 NZD 1 EUR = 1.703 NZD źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Nowej Zelandii należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.