Portugalia Powierzchnia: 92 090 km² Liczba ludności: 10 355 493
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | nie | |
Dodatkowe wymagania | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni: od do
Czas zimowy: od do |
Czas letni:
Czas zimowy: |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Portugalia zajmuje 16% powierzchni Półwyspu Iberyjskiego. Dolina Tagu dzieli kraj na część północną i południową; na północy, z wyjątkiem wybrzeża, przeważają góry o wysokości 900-1400 m n.p.m., na południu – niziny i wyżyny. Góry i wyżyny stanowią ok. 70% powierzchni kraju. Północna i wschodnia część Portugalii leży na zachodnim obrzeżu Mesety Iberyjskiej. Na północy rozciągają się pasma Gór Kantabryjskich, m.in. Serra do Gerez (wysokość 1525 m n.p.m.), Serra da Cabreira (1256 m n.p.m.), Serra de Nogueira (1318 m n.p.m.), porozdzielane prawymi dopływami rzeki Douro (Sabor, Tua, Tâmega). Między dolinami Douro i Tagu ciągną się góry należące do łańcucha Sistema Central, rozcięte doliną rzeki Mondego oraz lewymi dopływami Douro i prawymi Tagu. Najdalej na zachód wysuniętym pasmem są góry Serra da Estrêla, z najwyższym szczytem kontynentalnej części Portugali – Estrêla (1991 m n.p.m.). Południowo-wschodnią część kraju zajmuje wyżyna Alentejo (650 m n.p.m.), a południowy kraniec – wyżyna Algarve będąca zachodnim przedłużeniem gór Sierra Morena z najwyższym masywem Serra do Caldeirão (578 m n.p.m.). Niziny ciągną się wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i w dolnych biegach rzek. Nizina Środkowoportugalska zajmuje nadbrzeżny pas od ujścia Douro do ujścia Tagu, natomiast największy obszar nizinny stanowi Nizina Południowoportugalska, która rozciąga się nad dolnym biegiem Tagu i Sado. W pasie wybrzeża (na północ i południe od ujścia Tagu) występują pasma Serra de Arrábida (499 m n.p.m.) i Serra de Sintra (491 m n.p.m.). Linia brzegowa słabo rozwinięta o długości 1793 km, największa zatoka Baia de Setúbal; na zachód od Lizbony przylądek Cabo da Roca – najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentu europejskiego; wybrzeże południowe trudno dostępne – klifowe z małymi zatoczkami, na zachodzie – wyrównane, z wałami wydmowymi i lagunami. Na Oceanie Atlantyckim leżą należące do Portugalii wulkaniczne wyspy Azory oraz Madera. Na wyspie Pico (Azory) znajduje się najwyższy szczyt kraju, wygasły wulkan – Punta do Pico (2351 m n.p.m.). Portugalia jest położona w strefie aktywnej sejsmicznie.
Klimat. Klimat podzwrotnikowy, pośredni między morskim a kontynentalnym, tylko na północnym wybrzeżu morski. Na zachodzie silny wpływ otwartego Oceanu Atlantyckiego, na południe od 40oN – chłodnego Prądu Kanaryjskiego a w Algarve – mas powietrza znad Afryki. Na zachodnim wybrzeżu występuje intensywna bryza morska zwana portugalskim pasatem. W styczniu temperatura maksymalna od 8°C na północnym wschodzie do 14°C na zachodzie i 16°C na południu, w lipcu i sierpniu od 25 do 28°C (wyjątkowo 38-43°C); temperatura minimalna w styczniu od 0°C (skrajnie -12°C) do 8°C, w lipcu i sierpniu od 15 do 18°C. Na wybrzeżu roczna suma opadów od 500-600 mm (wpływ chłodnego prądu) na południu do 1300 mm na północy, w górach 1600-2000 mm; opady głównie w zimie. Na Azorach i Maderze klimat podzwrotnikowy wybitnie morski z niewielkimi amplitudami temperatury i dużą ilością opadów.
Wody. Sieć rzeczna jest dobrze rozwinięta; wszystkie rzeki należą do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Przez terytorium Portugalii płyną dolne odcinki dużych rzek Półwyspu Iberyjskiego: na północy graniczna z Hiszpanią Miño (portugalskie Minho) oraz Duero (portugalskie Douro), w części środkowej Tag, na południu do Zatoki Kadyksu uchodzi Gwadiana (częściowo graniczna z Hiszpanią). W całości na obszarze Portugalii płyną m.in.: Mondego (długość 220 km), Sorraia, Sado, Mira, Portimão (Arade). Najdłuższą (długość 322 km) i najzasobniejszą w wodę rzeką Portugalii jest Douro. Duże sezonowe wahania stanu wód (częste powodzie) zniwelowano w dorzeczach Douro, Mondego, Tagu i Gwadiany poprzez budowę licznych zbiorników retencyjnych, m.in. Barragem do Castelo de Bode i Cabril na rzece Zêzere (dopływ Tagu), Barragem do Caia na rzece Caіa (dopływ Gwadiany). Na południu kraju krótsze rzeki wysychają w porze letniej.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
euro (EUR) |
1
EUR =
4.521 PLN
1 USD = 0.841 EUR źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Portugalii należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.