Rumunia Powierzchnia: 238 391 km² Liczba ludności: 21 457 116
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni w okresie 6 miesięcy bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | obowiązek meldunkowy dokonywany przez administrację hotelu, ośrodka wypoczynkowego lub osoby prywatne | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+03:00
Czas zimowy:UTC+02:00 |
Czas letni: 1 godz.
Czas zimowy: 1 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Rumunię charakteryzuje duże zróżnicowanie ukształtowania terenu. Na obszarach górskich (powyżej 800 m n.p.m.) leży 31% powierzchni kraju, na obszarach wyżynnych (300-800 m n.p.m.) – 39%, natomiast na nizinach (do 300 m n.p.m.) – 30 %. W północnej i środkowej części kraju na długości ok. 700 km rozciągają się pasma Karpat przebiegające łukiem z północy na południe (Karpaty Wschodnie), a następnie skręcające na zachód (Karpaty Południowe). Karpaty Wschodnie składają się z wielu równoległych do głównej osi pasm górskich, zbudowanych w części zachodniej ze skał wulkanicznych, w środkowej z granitów (Góry Rodniańskie, szczyt Pietros, 2303 m n.p.m.), we wschodniej - ze skał osadowych (Karpaty Mołdawskie). Na zachód od przełęczy Predeal leżą wysokie, równie liczne równoleżnikowe pasma Karpat Południowych (m.in. Góry Fogaraskie ze szczytem Moldoveanu, 2543 m n.p.m. – najwyższy Rumunii), zbudowane głównie ze skał krystalicznych. Na północno-zachodnim przedłużeniu Karpat Południowych znajdują się Góry Zachodniorumuńskie. Ich najwyższą część stanowi Masyw Bihorski z największymi w kraju obszarami krasowymi. Góry Zachodniorumuńskie przechodzą na zachodnich krańcach kraju w Nizinę Cisańską (część Niziny Środkowodunajskiej). Po wewnętrznej stronie łuku Karpat znajduje się Wyżyna Transylwańska (przeciętna wysokość ok. 500 m n.p.m.), która jest rozległą, pagórkowatą kotliną o pochodzeniu tektonicznym. Po wschodniej stronie Karpat Wschodnich rozciąga się Wyżyna Mołdawska, o budowie płytowej, rozczłonkowana dolinami dopływów Prutu i Seretu na oddzielne pagórkowate wzniesienia (wysokość do 593 m n.p.m.). Na południe od Karpat, po Dunaj, rozciąga się Nizina Wołoska; jej zachodnia część (Oltenia) jest pagórkowata (wysokość 200-500 m n.p.m.), wschodnia (Muntenia) – niższa, równinna. Między doliną Dunaju a Morzem Czarnym znajduje się wyżynna Dobrudża (wysokość do 467 m n.p.m.).
Klimat. Klimat umiarkowany ciepły, na zachodzie pośredni między morskim i kontynentalnym; na Nizinie Wołoskiej i w Dobrudży suchy kontynentalny; w Karpatach odmiana górska; w styczniu temperatura maksymalna 2-3°C w Dobrudży, Banacie i na Nizinie Wołoskiej, 0°C na wyżynach: Transylwańskiej i Mołdawskiej, -7°C w Karpatach (Omul, 2505 m n.p.m.); temperatura minimalna od -6°C na nizinach, -10°C na wyżynach do -14°C w górach; w lipcu temperatura mniej zróżnicowana: maksymalnie 26°C nad morzem (częste bryzy), 29°C na Nizinie Wołoskiej, 24-28°C na wyżynach, 9°C w górach na wysokości 2505 m n.p.m. (Omul); temperatura minimalna odpowiednio: 20°C, 16°C, 12-15°C, 3°C. Roczna suma opadów od 280-400 mm nad Morzem Czarnym, 450-700 mm na Nizinie Wołoskiej i Wyżynie Mołdawskiej, do 550-1000 mm na Wyżynie Transylwańskiej i ponad 1000 mm w Karpatach; większość opadów od kwietnia-maja do sierpnia-września; pokrywa śnieżna na wyżynach i w górach zalega 50-100 dni, na nizinach – tylko podczas chłodnych zim, często wieją feny.
Wody. Terytorium Rumunii poza niewielkimi obszarami bezodpływowymi, należy do zlewiska Morza Czarnego. Główną rzeką jest Dunaj (długość w granicach Rumunii 1075 km, w tym na długości 910 km wyznacza granicę z Bułgarią, Serbią i Czarnogórą oraz Ukrainą), który, poza odcinkiem przełomowym (Żelazna Brama – długość 120 km, minimalna szerokość 150 m), płynie przez Nizinę Wołoską korytem o szerokości do 1 km w zabagnionej dolinie (szerokość do 15 km), tworząc liczne meandry i starorzecza; przy ujściu do Morza Czarnego rozdziela się na 3 główne ramiona (Kilia, Braţul Sulina, Św. Jerzy) i tworzy rozległą, zabagnioną deltę o powierzchni 4,3 tys. km². Do dorzecza Dunaju należy ok. 95% powierzchni kraju, pozostałą część stanowi bezpośrednie zlewisko Morza Czarnego; główne dopływy Dunaju: Prut (na granicy z Mołdawią i Ukrainą), Seret. Aluta, Jałomica, Ardżesz, Jiu, Temesz. Z północno-zachodniej części Rumunii do Cisy (dopływ Dunaju) uchodzą Marusza i Samosz. Ze względu na zasilanie opadowe w Rumunii występują dwa wiosenne okresy wysokich stanów wód na rzekach – marcowy (powodowany topnieniem śniegu w górach) oraz majowy (związany z wysokimi opadami). Najniższe stany wód występują latem i wczesną jesienią. Niekiedy rzeki okresowo wysychają, głównie w Dobrudży i na Wyżynie Mołdawskiej. Doliny rzek na ogół niezmeliorowane i zabagnione. W Rumunii są liczne, lecz zazwyczaj niewielkie jeziora (ok. 2,4 tys.); największe z nich: Lacul Razim (394 km²), Lacul Sinoie 166 km²), Lacul Zmeica (55 km²); w Karpatach jeziora polodowcowe, Lacul Bucura w Masywie Bihorskim (12 ha), natomiast w dolinie Dunaju – starorzecza (Lacul Suhaia, Balta, Bistreţ) i jeziora deltowe (Lacul Oltina, 30 km²). Ponadto spotyka się nieliczne jeziora osuwiskowe, krasowe i tektoniczne, natomiast na suchych terenach stepowych – niewielkie jeziora słone (Balta Albă, Lacul Sărat, Lacul Amara); jeziorem pochodzenia wulkanicznego jest Jezioro Świętej Anny (w masywie Harghita w Karpatach Wschodnich). Na wielu rzekach wybudowano zapory tworzące zbiorniki retencyjne (Răcăciuni, Bicaz, Vidraru, Rovinari, Vidra), a pomiędzy Dunajem i Morzem Czarnym, przez Dobrudżę – Kanał Dunaj-Morze Czarne (długość 64 km). Na zachodnim pogórzu Karpat i Niziny Cisańskiej występują wody artezyjskie, w Masywie Bihorskim i Karpatach Południowych – wody mineralne, często termalne, sprzyjające rozwojowi uzdrowisk. Zasoby wody w Rumunii są uznawane za wystarczające, lecz w okresach niskich stanów wód część terenów rolniczych (zwłaszcza w południowej części kraju) wymaga nawadniania.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
lej rumuński (RON) |
1
RON =
0.917 PLN
1 USD = 4.146 RON 1 EUR = 4.928 RON źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Rumunii należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.