Słowacja Powierzchnia: 49 035 km² Liczba ludności: 5 445 040
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | --- | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+02:00
Czas zimowy:UTC+01:00 |
Czas letni: ten sam
Czas zimowy: ten sam |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Kraj górzysto-wyżynny (średnia wysokość 478 m n.p.m.); najwyższy szczyt – Gerlach (2655 m n.p.m.) w Tatrach, najniższy – poziom wód rzeki Bodrog na granicy z Węgrami (94 m n.p.m.). Tereny nizinne (94-300 m n.p.m.) zajmują 41% powierzchni Słowacji, wyżyny (wysokość 301-750 m n.p.m.) – 45%, góry (wys. 751-1500 m n.p.m.) – 13%, wysokie góry (wysokość 1501-2655 m n.p.m.) – 1%. Większą część kraju zajmuje rozciągający się od południowego zachodu na północny wschód łuk Karpat Zachodnich, utworzony przez kilka stref o różnej budowie geologicznej i zróżnicowanym ukształtowaniu powierzchni; na północnym wschodzie fragment Karpat Wschodnich, na południu i południowym wschodzie niziny: Mała Nizina Naddunajska i Nizina Wschodniosłowacka (części Niziny Środkowodunajskiej). W budowie geologicznej Karpat Zachodnich można wyróżnić 3 wyraźne pasy: Zewnętrzne, Centralne i Wewnętrzne Karpaty Zachodnie. Zewnętrzne Karpaty Zachodnie tworzą na zachodzie (wzdłuż granicy z Czechami) Białe Karpaty, dalej na północy – Jaworniki i przy granicy z Polską – Beskid Żywiecki; pas ten przechodzi na stronę polską i dalej na wschodzie powraca do Słowacji w postaci Gór Czerchowskich, poza którymi rozciągają się rozległe wyżyny: Ondawska i Užská – zaliczane już do Karpat Wschodnich. W polskiej klasyfikacji Wyżyna Ondawska, czyli południowe przedłużenie Beskidu Niskiego, jest zaliczana do Karpat Zachodnich. Centralne Karpaty Zachodnie składają się z dwóch ciągów grup i masywów górskich, z charakterystycznymi trzonami krystalicznymi, oraz śródgórskich kotlin tektonicznych, połączonych przełomowymi odcinkami dolin rzecznych. W północnym ciągu zewnętrznym wyróżniają się: Małe Karpaty, Łańcuch Małofatrzański (Góry Inowieckie, Góry Strażowskie, Mała Fatra) i Łańcuch Tatrzański (Tatry, Góry Choczańskie). Ciąg południowy tworzą: Łańcuch Wielkotatrzański (Ptacznik, Góry Kremnickie, Wielka Fatra) i Niżne Tatry; dzielą je liczne kotliny, m.in.: Nitrzańska, Turczańska, Liptowska oraz Popradzka i Hornadzka, które w niektórych klasyfikacjach fizyczno-geograficznych są połączone w jedną Kotlinę Spiską, zamkniętą od północnego wschodu i wschodu Górami Lewockimi i Braniskiem. Najwyższe z pasm, Tatry, cechują się rzeźbą alpejską; formy polodowcowe występują na większą skalę także w Niżnych Tatrach i Małej Fatrze. Wewnętrzne Karpaty Zachodnie tworzy szereg pasm górskich, z których rozleglejsze i najwyższe są Rudawy Słowackie: w ich zachodnią część wcina się dolina Hronu (tzw. Bruzda Hronu). W południowej części Wewnętrznych Karpat Zachodnich, wzdłuż granicy z Węgrami, rozciągają się kotliny: Ipolska i Rimawska, łączone niekiedy w Kotlinę Południowosłowacką; na południowy wschód od Rudaw Słowackich znajduje się Kras Słowacki, a na wschód – Kotlina Koszycka zamknięta od wschodu Górami Slańskimi (słowacka cześć Gór Slańsko-Tokajskich); na wschodzie Słowacji wyróżnia się izolowany masyw Wyhorlatu, zaliczany już do Karpat Wschodnich.
Klimat. Znaczne oddalenie od Atlantyku i urozmaicona wysokość sprawiają że cechy klimatu Słowacji są zróżnicowane. Panuje klimat umiarkowany ciepły pośredni między morskim a kontynentalnym; w Karpatach – górski. Na wysokości do 200 m n.p.m. temperatura maksymalna od 0-2°C w styczniu do 27°C w lipcu, minimalna odpowiednio od -5°C do 14-15°C; powyżej 600 m n.p.m. odpowiednio od -1°C do 19-23°C i od -9°C do 9-11°C; wyżej znacznie chłodniej. Roczna suma opadów od 500-700 mm w niższych partiach do 900-2100 mm na wysokości 1000-2000 m n.p.m., na Łomnicy (2633 m n.p.m.) – 1670 mm; większość opadów od maja do sierpnia-września; zimą pada śnieg, tworzy się pokrywa śnieżna, której trwałość wzrasta wraz z wysokością i ku wschodowi: od 35 do 55 dni na wysokości 200 m n.p.m., od 125 do 140 dni na wysokości 1000 m n.p.m., ponad 180 dni – powyżej 1500 m n.p.m.
Wody. Prawie 96% powierzchni kraju należy do zlewiska Morza Czarnego, a jedynie niewielki obszar na północy, odwadniany przez Dunajec i Poprad, stanowi część zlewiska Morza Bałtyckiego. Całkowita długość sieci rzecznej wynosi 50 tys. km; rzeki mają charakter górski (z wyjątkiem dolnych odcinków ujściowych i Dunaju); wysoki stan wód występuje na wiosnę, niski w lecie. Największe rzeki płyną przez zachodnią i południowo-zachodnią część kraju i są lewymi dopływami Dunaju: Wag z Nitrą, Hron i Ipola; południowo-wschodnią i wschodnią część Słowacji odwadniają prawe dopływy Cisy: Sajó (z Hornádem) oraz Bodrog powstały z połączenia Ondawy i Latoricy z Laborcem. Rzeki spływające z Karpat usypały rozległe stożki napływowe. Dunaj przepływa część południowo-zachodnią Słowacji na odcinku o długości 172 km (z czego 150 km po granicy z Węgrami); w dolinie wyraźne tarasy rzeczne. W Słowacji niewiele jest naturalnych jezior, są to głównie górskie jeziora polodowcowe w Tatrach (ok. 100 o łącznej powierzchni ok. 300 ha), największe: Wielki Hińczowy Staw, Szczyrbskie Jezioro. Poza Tarami na uwagę zasługują: kraterowe jezioro Morské oko w masywie Wyhorlat oraz niewielkie, zaporowe jeziora Jezerské i Osturňanské w pasmie Magury Spiskiej, powstałe po przegrodzeniu doliny osuwiskiem. W Słowacji utworzono kilkanaście sztucznych jezior zaporowych, wykorzystywanych dla celów energetycznych, przeciwpowodziowych, a także rekreacyjnych; największymi są: Gabčikovo (na Dunaju), Jezioro Orawskie (na Orawie), Zemplínska širava (na rzece Čierna voda – dorzecze Laborca), Liptovská Mara (na Wagu), Domaša (na Ondawie), Koralʼova (na Wagu).
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
euro (EUR) |
1
EUR =
4.521 PLN
1 USD = 0.841 EUR źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Słowacji należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.