Słowenia Powierzchnia: 20 273 km² Liczba ludności: 2 102 126
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni (dowód osobisty lub paszport); istnieje obowiązek meldunkowy | |
Dodatkowe wymagania | obowiązek meldunkowy w ciągu 3 dni od przekroczenia granicy lub zmiany kolejnych miejsc zakwaterowania, dokonywany przez administrację hotelu, ośrodka wypoczynkowego lub osoby prywatne | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+02:00
Czas zimowy:UTC+01:00 |
Czas letni: ten sam
Czas zimowy: ten sam |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Słowenia jest krajem wyżynno-górzystym, 47,7% powierzchni kraju leży na wysokości powyżej 500 m n.p.m., a tylko 7,4% powierzchni zajmują niziny (0-200 m n.p.m.); średnia wysokość 557 m n.p.m. W północnej i północno-zachodniej części kraju rozciągają się pasma górskie Alp Wschodnich, Alpy Julijskie z najwyższym szczytem Słowenii – Triglavem, 2864 m n.p.m. oraz Alpy Kamnickie i położone najbardziej na wschód niższe pasma: Pohorje (Črni vrh, 1543 m n.p.m.) i Kozjak (996 m n.p.m.), które w środkowej Słowenii przechodzą bez wyraźnej granicy w zajmujące południową część kraju Góry Dynarskie (Snežnik, 1796 m n.p.m.); ich częścią jest leżący w południowo-zachodniej Słowenii słynny klasyczny region krasowy Kras. Wschodni skraj Słowenii znajduje się na Nizinie Środkowodunajskiej; niziny zajmują wąski pas wybrzeża Morza Adriatyckiego (w regionie Primorje), okolice Lublany i doliny większych rzek. Kraj leży w śródziemnomorskiej strefie wstrząsów sejsmicznych. Około 45% powierzchni Słowenii stanowią obszary krasowe zbudowane z mezozoicznych wapieni. W północno-zachodniej części występuje kras alpejski, w części południowo-zachodniej i południowej – kras dynarski. W Słowenii jest zarejestrowanych ponad 7600 jaskiń, w tym najdłuższa Postojna. Wiele jest jaskiń o rozwinięciu pionowym, głównie w masywie Vrh Kanin w Alpach Julijskich; najgłębsze: Abisso Čehi 2 (głębokość 1533 m), Črnelsko brezno (głębokość 1240 m), Vandima (głębokość 1182 m); w Vrh Kanin są także dwie z najgłębszych jaskiniowych studni świata: Vrtiglavica Vertigo (głębokość 643 m) i Brezno pod Velbom (głębokość 501 m). Liczne jaskinie lodowe, m.in. Velika ledenica v Paradani (głębokość 382 m). Jaskinie Słowenii należą do najbogatszych w świecie pod względem liczby żyjących w nich zwierząt; znaleziono w nich m.in. ok. 120 gatunków stygobiontów (fauny żyjącej w wodach jaskiniowych) i ponad 180 gatunków troglobiontów, w tym 138 gatunków chrząszczy i 44 gatunki ślimaków; najciekawszym mieszkańcem jaskiń jest odmieniec jaskiniowy. Obszary krasowe i jaskinie Słowenii miały niezwykle ważne znaczenie w dziejach rozwoju speleologii i poznania zjawisk krasowych. Kilkanaście jaskiń udostępniono turystom; najbardziej znane to: Postojna i Jaskinia Szkocjańska oraz Planinska Jama, Predjamska Jama, Križna Jama, Zupanova i Vilenica (pierwsza w świecie jaskinia udostępniona do zwiedzania w 1633 r.).
Klimat. Klimat pośredni między morskim a kontynentalnym; na południowym zachodzie podzwrotnikowy, na wschodzie umiarkowany ciepły; w Karawankach i Alpach Julijskich górski. Temperatura maksymalna w styczniu od 7°C do 2-3°C, minimalna od 3°C do -5°C (na wschodzie skrajnie spada do -28°C); w lipcu odpowiednio od 26°C do 28°C i od 14°C do 20°C; wiosną i jesienią ku północnemu wschodowi często wędrują niże, które są przyczyną większych opadów; roczna suma opadów od 900-1000 mm na wybrzeżu do 2400 mm w górach; zimą pada śnieg (poza wybrzeżem), w Alpach także latem; często wieją feny; zimą znad gór w kierunku morza – zimny, suchy i porywisty wiatr bora.
Wody. Słowenia jest zasobna w wody powierzchniowe; prawie cały obszar należy (poprzez Dunaj) do zlewiska Morza Czarnego; zachodni skraj (głównie dorzecze Soczy) – do zlewiska Morza Adriatyckiego. Najdłuższą rzeka jest, wypływająca z Alp Julijskich, Sawa (221 km w Słowenii), która wraz z dopływami (głównie Savinja 102 km i Krka 94 km) odwadnia ponad 1/2 terytorium kraju. Przez północno-wschodnią i wschodnią część Słowenii przepływa Drawa i Mura. Niewiele naturalnych jezior, największe – krasowe Cerkniško jezero (powierzchnia 24 km²; latem wysycha w znacznej części), ponadto alpejskie jeziora polodowcowe: Bohinjsko jezero (3,2 km²), Bledjsko jezero (Bled, 1,4 km²) i małe Jeziora Triglawskie. Sztuczne jeziora zaporowe, wykorzystywane w hydroenergetyce, znajdują się na Drawie: Ptujsko jezero (3,5 km²), Vuhred (2,4 km²), Mariborsko jezero (2,4 km²), mniejsze na Sawie: Zbiljsko jezero (0,7 km²), Moste (0,7 km²). Na obszarach krasowych występują liczne, podziemne rzeki, tzw. ponornice. Udokumentowano 78 źródeł wód mineralnych, m.in. termalnych.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
euro (EUR) |
1
EUR =
4.521 PLN
1 USD = 0.841 EUR źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Słowenii należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp.
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
*Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy *
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej.
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.