Szwecja Powierzchnia: 450 295 km² Liczba ludności: 10 040 995
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | ||
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+02:00
Czas zimowy:UTC+01:00 |
Czas letni: ten sam
Czas zimowy: ten sam |
Warunki naturalne
Szwecja jest największym państwem skandynawskim; ok. 15% jej obszaru leży poza kołem podbiegunowym. Terytorium Szwecji charakteryzuje znaczna rozciągłość południkowa. Punktem najdalej wysuniętym ku północy jest Treriksröset (69°04´N) ku południowi Smygehuk (55°20´N), natomiast punktem najdalej wysuniętym ku zachodowi jest Stora Drammen, wysepka położona we wschodniej części Skagerraku (10°58´E), ku wschodowi zaś – Kataja (24°10´E), wysepka w północnej części Zatoki Botnickiej, u ujścia Torneälven. Wybrzeża Szwecji są silnie rozczłonkowane, typu skjerowego, z licznymi wyspami. Długość linii brzegowej wynosi 3290 km, natomiast całkowita długość wybrzeży uwzględniająca wszystkie wyspy przekracza 45 tys. km. Powierzchniowy udział wysp w ogólnej powierzchni kraju wynosi 2,6%. Największe z nich to Gotlandia w środkowej części Morza Bałtyckiego (3,0 tys. km²) oraz Olandia (1,3 tys. km²) u wschodnich wybrzeży Götalandu; poza nimi jeszcze 6 wysp ma powierzchnię ponad 100 km2: Orust (345,6 km²), Hisingen (198,8 km²), Värmodö (181,4 km²), Tjörn (147,5 km²), Väddö och Björkö (127,9 km²), Fårö (113,3 km²). Obszar Szwecji dzieli się na regiony geograficzno-historyczne: górzysto-wyżynny Norrland na północy, wyżynno-nizinny Svealand w części środkowopołudniowej, nizinny Götaland oraz Skania (zajmująca półwysep Skania) na południu kraju.
Ukształtowanie powierzchni. Szwecja jest krajem o przewadze wyżyn. Tereny położone poniżej 100 m n.p.m. stanowią 25,6% powierzchni kraju, obszary powyżej 1000 m n.p.m. – 2,6%, obszary górskie powyżej 1500 m n.p.m. – zaledwie 0,3%. Góry, noszące nazwę Gór Skandynawskich, ciągną się z północnego wschodu ku południowemu zachodowi wzdłuż granicy z Norwegią. Najwyższym szczytem Szwecji jest Kebnekaise (2111 m n.p.m.). W kierunku wschodnim Góry Skandynawskie przechodzą w Wyżynę Północnoszwedzką, leżącą na wysokości 400-700 m n.p.m. W południowej części kraju rozciąga się Wyżyna Południowoszwedzka (wysokość do 378 m n.p.m.). Wyżyny te rozdziela Pojezierze Środkowoszwedzkie z wielkimi jeziorami tektoniczno-polodowcowymi (Wener, Wetter i Melar). Wzdłuż południowych i wschodnich wybrzeży rozciągają się niziny nadmorskie, m.in. Halland nad Kattegatem, Kalmarska nad środkową częścią Morza Bałtyckiego oraz Pobrzeże Zachodniobotnickie (nad Zatoką Botnicką). Nizinny charakter mają również Gotlandia i Olandia. Krajobraz Szwecji charakteryzują liczne formy polodowcowe. Po ustąpieniu lądolodu na terenie Szwecji w wyniku ruchów izostatycznych nastąpiło podnoszenie się lądu. Proces ten trwa do czasów obecnych i najlepiej jest widoczny na wybrzeżu Zatoki Botnickiej, gdzie pomiędzy miastami Luleå a Umeå osiąga wartość 1 cm rocznie. Dalej na południe zjawisko izostazji jest mniej widoczne – w okolicach Sztokholmu wynosi ok. 0,4 cm na rok, a w okolicach Göteborga ok. 0,2 cm rocznie.
Klimat. W klimacie Szwecji silnie zaznacza się rozciągłość południkowa i osłonięcie przez Góry Skandynawskie północnej części kraju od wpływów Oceanu Atlantyckiego; w części środkowej, gdzie góry są niższe, wpływem oceanu jest objęty region Jämtland. Na nizinach i wyżynach Smälandu na południu, zaznacza się zarówno wpływ oceanu i Morza Bałtyckiego, jak i Europy kontynentalnej. Oddziaływanie Zatoki Botnickiej silniejsze jest w lecie niż w zimie. W Szwecji panuje klimat umiarkowany przejściowy i pośredni między morskim a kontynentalnym, na północ od 60oN chłodny, na południe – ciepły, w wyższych partiach Gór Skandynawskich odmiana górska. W cyrkulacji atmosferycznej przez cały rok panują wiatry zachodnie (napływa przetransformowane powietrze atlantyckie), choć okresowo panuje cyrkulacja południkowa, która jest przyczyną występowania pogody chłodnej (napływ powietrza arktycznego z północy i polarnego kontynentalnego z północnego wschodu i wschodu) i ciepłej ( napływ powietrza z południa). Poza kołem podbiegunowym temperatura maksymalna od -11°C w styczniu do 17°C w lipcu; temperatura minimalna odpowiednio od -21°C do 8°C; w szerokości geograficznej 60-65oN temperatura maksymalna od -8°C w styczniu do 20°C w lipcu, minimalna od -19°C do 11°C; na południe od 60oN temperatura maksymalna w styczniu od 1°C na wybrzeżu Kattegatu i na Gotlandii do -2°C w pozostałej części kraju, temperatura minimalna odpowiednio od -5°C do -8°C. W lecie temperatura jest mniej zróżnicowana: temperatura maksymalna w lipcu 20-22°C, minimalna 11-13°C. Opady są zróżnicowane, maleją z zachodu ku wschodowi i południowi; najwięcej spada w górach północnego Norrlandu – roczna suma opadów 1400-1600 mm, a w rejonie masywu Sarek – 2000 mm. W pozostałej części kraju od 300-500 mm na skrajnej północy do 700-800 mm nad Kattegatem. W zimie zwykle pada śnieg, jedynie na południowym wybrzeżu deszcz lub deszcz ze śniegiem. Pokrywa śnieżna na północy zalega od września do przełomu maja i czerwca, w południowym Norrlandzie od listopada do kwietnia; na południu kraju, z powodu częstych odwilży, jest krótkotrwała.
Wody. Szwecja należy do najbardziej zasobnych w wody lądowe państw Europy. Wody wewnętrzne zajmują ponad 39 tys. km², co stanowi 8,7% powierzchni kraju. Blisko 85% obszaru Szwecji należy do zlewiska właściwej części Morza Bałtyckiego, pozostała część ma odpływ do Skagerraku i Kattegatu. Sieć rzeczną charakteryzuje duża gęstość. Rzeki o dużych spadkach są zasobne w wodę na całej długości, ale są jednocześnie stosunkowo krótkie. Najdłuższą jest Klarälven (wypływa z Norwegii, uchodzi do jeziora Wener); inne większe rzeki: Muonio z Torneälven – rzeka graniczna z Finlandią, Dalälven i Umeälven. Śnieżno-deszczowe zasilanie rzek sprawia, że stany najwyższe wód notuje się w miesiącach letnich. Duża zasobność rzek w wodę jest wykorzystywana do celów energetycznych oraz spławu drewna. Z uwagi na ciągły proces podnoszenia się lądu, rzeki, erodując w głąb, wykształciły liczne progi i wodospady. Jeziora (ponad 100 tysięcy) są bardzo istotnym elementem krajobrazu Szwecji; większość z nich jest pochodzenia tektoniczno-polodowcowego lub polodowcowego; największe są położone na Pojezierzu Środkowoszwedzkim: Wener (5,6 tys. km²), Wetter (1,9 tys. km²), Melar i Hjälmaren. Znaczną rolę odgrywają także bagna i torfowiska, które zajmują ok. 50 tys. km² (11% powierzchni kraju); największe ich zgrupowanie występuje w Norrlandzie (17,6 tys. km², co stanowi 16,7% powierzchni regionu). W Górach Skandynawskich jest 237 lodowców o łącznej powierzchni 310 km². Najwięcej lodowców występuje w Parku Narodowym Sareks (ponad 100). Najrozleglejszy lodowiec ma powierzchnię 14,1 km².
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
korona szwedzka (SEK) |
1
SEK =
0.447 PLN
1 USD = 8.517 SEK 1 EUR = 10.12 SEK źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Szwecji należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.