Węgry Powierzchnia: 93 028 km² Liczba ludności: 9 825 704
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt do 90 dni bez dodatkowych formalności (dowód osobisty lub paszport) | |
Dodatkowe wymagania | --- | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Czas letni:UTC+02:00
Czas zimowy:UTC+01:00 |
Czas letni: ten sam
Czas zimowy: ten sam |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Węgry zajmują północną cześć Niziny Środkowodunajskiej, między Alpami, Karpatami a Górami Dynarskimi. Niziny o wysokości do 200 m n.p.m. stanowią 84% powierzchni kraju, obszary o wysokości 200-400 m n.p.m. – 14%, natomiast powyżej 400 m n.p.m. – zaledwie 2%. Najniższy punkt leży na wysokości 78 m n.p.m. (dolina Cisy we wsi Gyálarét, na południe od Segedynu); najwyższym punktem jest szczyt Kékes w górach Mátra (1015 m n.p.m.). Węgry rozcina z północy na południe Dunaj, płynący w szerokiej dolinie, często o stromych brzegach. Na wschód od Dunaju rozciąga się (na obszarze o powierzchni 50 tys. km²), płaska nizina Alföld (Wielka Nizina Węgierska). W północno-zachodniej części kraju znajduje się Kisalföld (Mała Nizina Węgierska). Niewysokie pasma górskie ciągną się wzdłuż zachodniej i północnej granicy; na zachodzie, na granicy z Austrią, są to odgałęzienia Alp Wschodnich: Góry Soprońskie i Kőszegi-hegység (wysokość do 882 m n.p.m.), na północy zaś, w pobliżu granicy ze Słowacją, wznoszą się wulkaniczne i wapienne pasma górskie Karpat, zwane Średniogórzem Północnowęgierskim: Börzsöny, Cserhát , Mátra oraz Góry Bukowe i Góry Slańsko-Tokajskie. Między Małą Niziną Węgierską a Wielką Niziną Węgierską są położone Średniogórze Zadunajskie i Kraj Zadunajski (Dunántúl). Średniogórze Zadunajskie tworzą: Las Bakoński (wysokość do 704 m n.p.m.), Vértes, Pilis (wysokość do 757 m n.p.m.). Na południe od Średniogórza Zadunajskiego znajduje się rozległy rów tektoniczny z jeziorem Balaton oraz pagórkowaty Kraj Zadunajski – w jego południowej części leżą niewysokie góry Mecsek. Charakterystycznymi cechami krajobrazu są jary i wąwozy na obszarach nizinnych, wydmy w szerokich dolinach rzecznych, formy krasowe, m.in. kilka tysięcy jaskiń, w wapiennych masywach średniogórzy.
Klimat. Znaczne oddalenie od Oceanu Atlantyckiego i góry otaczające niziny spowodowały wykształcenie się w strefie umiarkowanej ciepłej specyficznego klimatu, pośredniego między morskim i kontynentalnym; temperatura maksymalna wynosi od 0-2°C (w styczniu) do 26-27°C (w lipcu, wyjątkowo 36-39°C); temperatura minimalna od -6°C (skrajnie -28°C, w wyższych partiach -35°C). Roczna suma opadów na nizinach 500-600 mm, w górach więcej; większość spada od maja do sierpnia, w górach Mecsek – od marca do sierpnia; na Wielkiej Nizinie Węgierskiej zdarzają się susze. W zimie pada śnieg, jednak ze względu na częste odwilże pokrywa śnieżna zalega krótko.
Wody. Terytorium Węgier należy do zlewiska Morza Czarnego i w całości jest położone w dorzeczu środkowego Dunaju, który na północy stanowi częściowo granicę ze Słowacją. Inne większe rzeki to Cisa (597 km w granicach Węgier), płynąca równolegle do Dunaju przez Wielką Nizinę Węgierską, z dopływami Keresz i Marusza, oraz Raba (dopływ Dunaju). Najdłuższą rzeką, w całości położoną w granicach Węgier, jest Zala (115 km), która uchodzi do jeziora Balaton. Rzeki (głównie Dunaj i Cisa) w znacznym stopniu są wykorzystywane do nawadniania, np. przez Główny Kanał Wschodni i Główny Kanał Zachodni w dorzeczu Cisy. Na Węgrzech występuje ok. 1,2 tys. naturalnych i sztucznych jezior, spośród których największe to Balaton (powierzchnia 596 km²). Drugie pod względem wielkości jest jezioro Nezyderskie, które leży na granicy z Austrią (do Węgier należy tylko jego południowa część, 87 km²). Wśród innych jezior największymi są Velencei-tó (26 km², ale tylko 12 km² stanowią wody otwarte, pozostałą część porastają trzcinowiska) oraz Fehér-tó. Dużym bogactwem naturalnym Węgier są wody artezyjskie oraz źródła mineralne (ponad 1 tys. znanych), głównie cieplice, najliczniej występujące nad Balatonem, w Średniogórzu Zadunajskim, Budapeszcie i w Średniogórzu Północnowęgierskim.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
forint (HUF) |
100
HUF =
1.285 PLN
1 USD = 296.0 HUF 1 EUR = 351.8 HUF źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem na Węgry należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
kleszczowe zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w regiony endemicznego występowania choroby |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy).
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym).
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.