Zjednoczone Emiraty Arabskie Powierzchnia: 83 600 km² Liczba ludności: 9 701 315
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
230V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 90 dni w okresie 180 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wjazdu; posiadanie pieczątek świadczących o wizycie w Izraelu utrudnia wjazd na teren ZEA | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+04:00 |
Czas letni: 2 godz.
Czas zimowy: 3 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Zjednoczone Emiraty Arabskie zajmują wschodnie wybrzeże Półwyspu Arabskiego, nad Zatoką Perską – od nasady półwyspu Katar po nasadę półwyspu Musandam nad cieśniną Ormuz, natomiast nad Zatoką Omańską – fragment jej północnego wybrzeża, rozdzielony terytorium należącym do Omanu. Cały kraj leży na jednej z najstarszych w Azji struktur tektonicznych, platformie arabskiej, zbudowanej z prekambryjskich skał krystalicznych. Niewielki obszar na północnym wschodzie należy do młodych struktur geologicznych, fałdowych gór al-Ḥaǧar, z najwyższym szczytem kraju Ǧabal Yibīr, 1527 m n.p.m. Przeważająca część powierzchni Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest nizinna (wysokość do 200 m n.p.m.) i pustynna. Piaszczysta pustynia ar-Rubʼal-Hālī zajmuje 97% powierzchni emiratów. Monotonny krajobraz pustyni urozmaicają ciągi wydm i obniżenia ze słonymi bagnami, z których największe to Sabchat Matti (na zachodzie) i al-Manādir (na południowym wschodzie); miejscami na wybrzeżu występują płaskie równiny nadbrzeżne, zwane sebha. Oazy są nieliczne, na południu al-Ğiwā, na wschodzie (na granicy z Omanem) grupa oaz al-̔Ain. Linia brzegowa o długości 1318 km: dobrze rozwiniętej Zatoki Perskiej z wieloma przybrzeżnymi wyspami i rafami koralowymi, zatokami, piaszczystymi półwyspami, a także Zatoki Omańskiej – bardziej wyrównanej, o skalistym i stromym wybrzeżu. Do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należą wyspy w Zatoce Perskiej: Abu al-Abyad, Ṣīr Banī Yās, Ǧazīrat Marawwaḥ, Ǧanāna, Dalmā, Dās i inne, ponadto sporne z Iranem Mały Tunb i Wielki Tunb oraz wspólnie zarządzana Abu Musa.
Klimat. Zwrotnikowy wybitnie suchy, w głębi kraju skrajnie suchy. Roczna suma opadów 60-130 mm, tylko w górach do 250 mm. W półroczu zimowym epizodyczne deszcze od grudnia do marca, wieje północny wiatr samum, powodujący burze piaskowe; w okresie maj-październik jest gorąco i sucho. Na wybrzeżu pod wpływem bryzy morskiej występuje większa wilgotność powietrza – wilgotność względna od 60-70% w styczniu do 50-60% w lipcu. Temperatura maksymalna od 24°C w styczniu do 40-43°C w lipcu, wyjątkowo 47-48°C; temperatura minimalna od 12-14°C (skrajnie 2-7°C) do 28-29°C; w górach chłodniej.
Wody. W większości emiratów brak wód powierzchniowych. W górach występują wadi, z epizodycznym przepływem wody. W oazach, na skutek nadmiernej eksploatacji wody, zmniejszają się zasoby wód podziemnych, głównie artezyjskich. Zapotrzebowanie na wodę niemal w całości pokrywają odsalarnie wody morskiej i zbiorniki retencyjne. W 1960-2000 zbudowano 120 odsalarni (dostarczających ok. 2 mld l wody dziennie), w tym nowoczesny wielki kompleks At-Tawila (na zachód od miasta Dubaj) i najnowocześniejszy w Asz-Szuwajhat (na południowy zachód od miasta Abu Zabi). W 40 zbiornikach retencyjnych (największy na Wadi al-Basira koło Diby) utworzonych w górach, magazynuje się ok. 100 mln m³ wody; 70% pozyskiwanej wody przeznacza się na potrzeby gospodarki, głównie rolnictwa, pozostałą część na zaopatrzenie ludności. Mimo wysokich kosztów produkcji wody, mieszkańcy płacą za nią niewiele (ok. 25 centów USA za m³) i zużywają jej znacznie więcej, niż w większości krajów świata.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
dirham ZEA (AED) |
1
AED =
1.034 PLN
1 USD = 3.678 AED 1 EUR = 4.371 AED źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich należy wykonać zalecane szczepienia oraz zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia.
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie).
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.