Afryka Wschodnia
Kraje regionu: Burundi, Dżibuti, Erytrea, Etiopia, Kenia, Komory, Madagaskar, Majotta, Malawi, Mauritius, Mozambik, Reunion, Rwanda, Seszele, Somalia, Tanzania, Uganda, Zanzibar (Tanzania),
Popularny region wypraw podróżujących w celach turystycznych. Przed wyjazdem w pierwszej kolejności zalecana jest chemioprofilaktyka przeciwmalaryczna oraz szczepienia przeciwko chorobom układu pokarmowego (WZW typu A, dur brzuszny, cholera).
Choroby transmisyjne:
malaria występuje w większości krajów regionu, z wyjątkiem wysp (Mauritius, Reunion, Seszele), a także rejonów o wysokości powyżej 2500 m n.p.m. w Etiopii i powyżej 2200 m n.p.m. w Erytrei. Leiszmanioza trzewna występuje endemicznie w Etiopii i w Kenii. Notowane są przypadki trypanosomozy afrykańskiej oraz filarioz limfatycznych.
Choroby przenoszone drogą pokarmową:
występowanie zarażeń helmintozami i chorobami pierwotniakowymi (giardioza) jest powszechne. Liczne są również zachorowania na WZW typu A i E oraz dur brzuszny. Na Półwyspie Somalijskim (Somalia, Etiopia) występują epidemie cholery, na którą nakładają się klęska głodu i susza. Masowe zachorowania na cholerę obserwowane są również w Kenii i Tanzanii (zakażenia zawlekane przez uchodźców z Somalii).
Choroby przenoszone drogą oddechową:
wysoka zachorowalność na gruźlicę.
Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:
zakażenie wirusem HIV oraz WZW typu B są powszechne.
Choroby odzwierzęce:
przypadki wścieklizny, której źródłem są zakażone psy.
Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:
powszechne jest występowanie schistosomatozy (z wyjątkiem Komorów, Dżibuti, Reunionu i Seszeli).