Afryka Zachodnia
Kraje regionu: Benin, Burkina Faso, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Senegal, Sierra Leone, Togo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wyspy Zielonego Przylądka,
Podróżujący do Afryki Zachodniej powinni poddać się licznym szczepieniom ochronnym, w szczególności przeciwko WZW typu A i B, poliomyelitis, durowi brzusznemu, wściekliźnie, zakażeniom meningokokowym i żółtej gorączce.
Choroby transmisyjne:
malaria występuje całorocznie we wszystkich krajach regionu (wysokie wskaźniki zarażeń w Ghanie i Nigerii, większość przypadków spowodowana przez Plasmodium falciparum). Powszechne jest występowanie filarioz limfatycznych, (wuchererioza) i skórno-podskórnych (loajoza). Afryka Zachodnia jest rejonem endemicznego występowania żółtej gorączki, szczepienie jest obowiązkowe przed wjazdem do większości krajów regionu.
Choroby przenoszone drogą pokarmową:
powszechne jest występowanie WZW typu A, duru brzusznego, helmintoz oraz chorób pierwotniakowych (ameboza). W wielu krajach notuje się zachorowania na cholerę. Poważnym zagrożeniem w Nigerii jest poliomyelitis.
Choroby przenoszone drogą oddechową:
endemiczne występowanie inwazyjnej choroby meningokokowej w większości krajów, zwłaszcza w okresie pory suchej.
Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:
zakażenie wirusem HIV jest powszechne, liczbę osób zakażonych ocenia się na ponad 10% populacji dorosłych. Podobnie zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B, szacuje się, że występuje u 10% populacji.
Choroby odzwierzęce:
ryzyko zakażenia wścieklizną występuje zarówno w rejonach wiejskich jak i zurbanizowanych, głównym źródłem zakażenia są psy.
Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:
występowanie zarażeń spowodowanych przez helminty obłe (skórna larwa wędrująca).