Australia i Oceania
Kraje regionu: Australia, Fidżi, Kiribati, Marshalla Wyspy, Mikronezja, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Salomona Wyspy, Samoa, Samoa Amerykańskie, Tonga, Tuvalu, Vanuatu,
Choroby transmisyjne i przenoszone drogą pokarmową na wyspach Oceanii. Niskie ryzyko zachorowań na choroby infekcyjne i inwazyjne w Australii i w Nowej Zelandii.
Choroby transmisyjne:
zachorowania na malarię w Papui Nowej Gwinei, Vanuatu i na Wyspach Salomona, dengę w północnej Australii i na wielu wyspach Oceanii, japońskie zapalenie mózgu w Papui Nowej Gwinei i w północnej Australii, filariozy limfatyczne na Fidżi, Polinezji Francuskiej, Kiribati, Samoa, Tonga, Tuvalu i Vanuatu.
Choroby przenoszone drogą pokarmową:
ryzyko zachorowań na WZW typu A, dur brzuszny i amebozę na wielu wyspach Oceanii. Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę na poziomie 100-300 przypadków/100 tys. mieszkańców na wyspach Oceanii; w Australii i Nowej Zelandii poniżej 25/100 tys. mieszkańców.
Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:
zakażenie wirusem HIV w populacji dorosłych 0,1-<0,5% w większości krajów regionu, w Papui Nowej Gwinei 1-<5%. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B >8% w wielu krajów regionu.
Choroby odzwierzęce:
sporadyczne zachorowania na gorączkę Q notowane w Australii. Większość wysp Oceanii jest wolna od przypadków wścieklizny.
Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:
przypadki wrzodu Buruli (Mycobacterium ulcerans) notowane w Australii (Victoria, Queensland). Zachorowania na melioidozę w Papui Nowej Gwinej i w Australii. Leptospiroza i helmintozy przewodu pokarmowego wystepują powszechnie w regionie.
Inne zagrożenia:
ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.