Australia i Oceania

Kraje regionu: Australia, Fidżi, Kiribati, Nowa Kaledonia, Nowa Zelandia, Papua Nowa Gwinea, Polinezja Francuska, Samoa, Tonga, Tuvalu, Vanuatu, Marshalla Wyspy, Salomona Wyspy,

Choroby transmisyjne i przenoszone drogą pokarmową na wyspach Oceanii. Niskie ryzyko zachorowań na choroby infekcyjne i inwazyjne w Australii i w Nowej Zelandii.

Choroby transmisyjne:

zachorowania na malarię w Papui Nowej Gwinei, Vanuatu i na Wyspach Salomona, dengę w północnej Australii i na wielu wyspach Oceanii, japońskie zapalenie mózgu w Papui Nowej Gwinei i w północnej Australii, filariozy limfatyczne na Fidżi, Polinezji Francuskiej, Kiribati, Samoa, Tonga, Tuvalu i Vanuatu.

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

ryzyko zachorowań na WZW typu A, dur brzuszny i amebozę na wielu wyspach Oceanii. Choroby przenoszone drogą oddechową: zachorowania na gruźlicę na poziomie 100-300 przypadków/100 tys. mieszkańców na wyspach Oceanii; w Australii i Nowej Zelandii poniżej 25/100 tys. mieszkańców.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:

zakażenie wirusem HIV w populacji dorosłych 0,1-<0,5% w większości krajów regionu, w Papui Nowej Gwinei 1-<5%. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B >8% w wielu krajów regionu.

Choroby odzwierzęce:

sporadyczne zachorowania na gorączkę Q notowane w Australii. Większość wysp Oceanii jest wolna od przypadków wścieklizny.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:

przypadki wrzodu Buruli (Mycobacterium ulcerans) notowane w Australii (Victoria, Queensland). Zachorowania na melioidozę w Papui Nowej Gwinej i w Australii. Leptospiroza i helmintozy przewodu pokarmowego wystepują powszechnie w regionie.

Inne zagrożenia:

ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów
o odmiennych warunkach klimatycznych
i sanitarnych

prof. dr hab. n. med.
Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny
ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa
Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia

Travel Medicine sp. z o.o.
Norbert Krasnodębski

+48 660 696 640
Kontakt wyłącznie biznesowy

norbert.krasnodebski@medycynatropikalna.pl

© Copyright 2019 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies