Azja Południowa

Kraje regionu: Afganistan, Bangladesz, Bhutan, Indie, Malediwy, Nepal, Pakistan, Sri Lanka,

Powszechne występowanie chorób biegunkowych, duru brzusznego, amebozy, robaczyc przewodu pokarmowego, malarii, leiszmaniozy skórnej i trzewnej, filarioz limfatycznych.

Choroby transmisyjne:

malaria występuje powszechnie na wysokości poniżej 2500 m n.p.m. w całym regionie z wyjątkiem Malediwów i Sri Lanki (WHO ogłosiła Sri Lankę krajem wolnym od transmisji malarii we wrześniu 2016 r.). Zachorowania na dengę, w tym gorączkę krwotoczną w całym regionie, głównie w Indiach, Sri Lance, Bangladeszu i Pakistanie; przypadki dengi raportowane również na Malediwach, włącznie z gorączką krwotoczną. Transmisja chikungunya obserwowana we wszystkich krajach regionu z wyjątkiem Afganistanu. Japońskie zapalenie mózgu w całym regionie z wyjątkiem Afganistanu i Malediwów. Przypadki leiszmaniozy skórnej notowane głównie w Afganistanie (stolica kraju, Kabul jest największym rezerwuarem choroby na świecie), Indiach, Pakistanie i Sri Lance. Zachorowania na leiszmaniozę trzewną w całym regionie z wyjątkiem Malediwów, głównie w rejonach wiejskich Indii (stany Assam i Bihar), Nepalu i Bangladeszu. Endemiczne występowanie filarioz limfatycznych w Indiach, Sri Lance, Bangladeszu i Nepalu. Zachorowania na krymsko-kongijską gorączkę krwotoczną w Afganistanie, sporadycznie w Pakistanie oraz w Indiach (Rajastan, stany Ahmedabad i Gujarat).

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

powszechne występowanie WZW typu A i E, głównie w Indiach (2 mln przypadków rocznie), Pakistanie i Bangladeszu. Przypadki duru brzusznego, salmonelozy, szigelozy i parazytoz jelitowych w całym regionie. Zachorowania na poliomyelitis w Afganistanie i Pakistanie oraz na cholerę w Bangladeszu, Afganistanie, Indiach, Pakistanie i Nepalu.

Choroby przenoszone drogą oddechową:

powszechne zachorowania na gruźlicę w całym regionie, głownie w Indiach (2 mln zachorowań oraz 0,5 mln zgonów rocznie), Pakistanie, Bangladeszu i Afganistanie (powyżej 300 przypadków/100 tys. mieszkańców) oraz 100-300 przypadków/100 tys. w pozostałych krajach regionu. W całym regionie liczne przypadki zachorowań na odrę.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:

zakażenia HIV we wszystkich krajach regionu, w szczególności w Indiach. Zakażenia WZW typu B i C powszechne w całym regionie, zwłaszcza w Indiach (100 tys. zgonów z powodu WZW typu B rocznie, 12-13 mln nosicieli HCV). Zakażenia Chlamydia trachomatis powszechne w Indiach, Bangladeszu, Pakistanie, Nepalu, raportowane również na Malediwach (2,9% kobiet w wieku 16-49 lat).

Choroby odzwierzęce:

występowanie wścieklizny u ludzi, głównie w Indiach (20 tysięcy przypadków rocznie), a także w Afganistanie, Pakistanie, Bangladeszu, Nepalu i Sri Lance. Zachorowania na brucelozę (Indie, Pakistan, Bangladesz, Afganistan) i wąglik (Bangladesz, Indie, Afganistan), głównie w środowisku wiejskim.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:

powszechne występowanie leptospirozy w Indiach (rejony nadmorskie Bombaju, Gujaratu, Kerali oraz Andamanów) oraz na Sri Lance i w Bangladeszu.

Inne zagrożenia:

ukąszenia jadowitych węży i stawonogów.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny -
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia
Email: kkorzeniewski@wim.mil.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Skłodowskiej-Curie 3a, 80-210 Gdańsk

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny
Morskiej i Tropikalnej

ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia
Email: kkorzeniewski@gumed.edu.pl

© Copyright 2009 - 2024 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies