Azja Południowo-Wschodnia

Kraje regionu: Birma (Myanmar), Brunei, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Laos, Malezja, Singapur, Tajlandia, Timor Wschodni, Wietnam,

Ryzyko zachorowań na malarię, dengę, choroby zakaźne i pasożytnicze przewodu pokarmowego.

Choroby transmisyjne:

zachorowania na malarię w całym regionie z wyjątkiem Brunei i Singapuru, głównie w środowisku wiejskim, denga występuje endemicznie we wszystkich krajach, podobnie jak chikungunya (z wyjątkiem Timoru Wschodniego), często notowane są koinfekcje obu zakażeń arbowirusowych. Przypadki zachorowań na filariozy limfatyczne (wuchererioza/brugioza) z wyjątkiem Brunei i Singapuru. Transmisja japońskiego zapalenia mózgu w całym regionie z wyjątkiem Singapuru (w Indonezji również na Bali).

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

powszechne występowanie WZW typu A i E (z wyjątkiem Brunei), duru brzusznego, kampylobakteriozy, salmonelozy i szigelozy (z wyjątkiem Timoru Wschodniego), zarażeń pasożytami jelitowymi (glistnica, giardioza, ameboza), Notowane ogniska epidemiczne cholery na Filipinach (w 38 prowincjach kraju), w Malezji (Sabah, Sarawak), Myanmar (granica birmańsko-tajska), Tajlandii (sporadycznie również w Bangkoku).

Choroby przenoszone drogą oddechową:

zachorowania na gruźlicę w całym regionie, najwięcej w Indonezji, Myanmar i na Filipinach (na archipelagu Filipin powszechne również zakażenia adenowirusowe).

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:

zakażenia HIV powszechne w całym regionie, najwięcej w Indonezji (640 tys.), Tajlandii (440 tys.), Wietnamie 250 tys.), Myanmar (190 tys.), Kambodży (75 tys.), głównie w środowisku prostytutek i narkomanów. Zakażenia WZW typu B i C powszechne (z wyjątkiem Brunei), zwłaszcza na Filipinach, w Tajlandii, Malezji i Wietnamie (4% populacji Hanoi i 9% Ho Chi Minh City). Do chorób wenerycznych przebiegających z owrzodzeniem narządów płciowych notowanych w regionie należy chancroid. Liczne przypadki zakażeń Chlamydia trachomatis w całym regionie z wyjątkiem Brunei i Timoru Wschodniego.

Choroby odzwierzęce:

przypadki wścieklizny u ludzi notowane na Filipinach, w Myanmar, Indonezji, Tajlandii i Wietnamie. Zachorowania na brucelozę (Indonezja, Myanmar, Malezja, Tajlandia) i waglik (Myanmar, Filipiny, Indonezja, Wietnam).

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:

zachorowania na schistosomatozę (Schistosoma japonicum na Filipinach – głównie na Bohol, Mindanao, Samar i płd. Luzonie oraz w Indonezji – Napu i Lindu Valley; S. mekongi w Kambodży, Laosie i Wietnamie) oraz leptospirozę (Malezja, Tajlandia, Indonezja, Filipiny). Przypadki zarażeń skórną larwą wędrującą na plażach w rejonach nadmorskich.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny -
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia
Email: kkorzeniewski@wim.mil.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Skłodowskiej-Curie 3a, 80-210 Gdańsk

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny
Morskiej i Tropikalnej

ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia
Email: kkorzeniewski@gumed.edu.pl

© Copyright 2009 - 2024 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies