Azja Wschodnia

Kraje regionu: Chiny, Hong Kong, Japonia, Korea Południowa, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, Makau, Mongolia, Tajwan,

Ryzyko zachorowań na choroby infekcyjne i inwazyjne w regionie jest bardzo zróżnicowane. Niskie standardy sanitarne występują w środowisku wiejskim Chin i Mongolii. Brak danych z Korei Północnej.

Choroby transmisyjne:

transmisja malarii występuje lokalnie w Chinach (prowincja Yunnan, okręg Motuo w Tybetańskim Regionie Autonomicznym) oraz w Korei Południowej (północne części prowincji Incheon, Kyonggi-do, Kangwon-do, włącznie z obszarem strefy zdemilitaryzowanej) i Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej (południowe prowincje kraju). Zachorowania na dengę głównie na Tajwanie, a także w Chinach, Japonii, Korei Południowej, Hong Kongu i Makau. Sporadyczne przypadki chikungunya w Chinach i Korei Południowej oraz leiszmaniozy trzewnej w Chinach. Zachorowania na japońskie zapalenie mózgu w Chinach, sporadycznie w Korei Południowej, na Tajwanie, w Japonii, Hong Kongu i prawdopodobnie w Korei Północnej (brak danych).

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

zachorowania na WZW typu A i E, salmonelozę i szigelozę we wszystkich krajach regionu, głównie w środowisku wiejskim Chin i Mongolii. Zachorowania na cholerę notowane sporadycznie w Chinach, Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Przypadki duru brzusznego raportowane we wszystkich krajach, głównie w Chinach (prowincje Yunnan, Guizhou, Guangdong, Guangxi, Zhejiang, Hunan, Xinjiang). Powszechne występowanie parazytoz jelitowych w środowisku wiejskim Chin, Mongolii i Tajwanu.

Choroby przenoszone drogą oddechową:

liczne zachorowania na gruźlicę we wszystkich krajach regionu, szczególnie w Chinach (1,4 mln przypadków) i w Korei Północnej (120 tys.). Wysokie wskaźniki lekooporności w leczeniu gruźlicy, sięgające od 3-6% do nawet 10%, obserwowane w niektórych rejonach Chin. Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią: zakażenia HIV we wszystkich krajach regionu, głównie w Chinach (ponad 800 tys.). Zakażenia WZW typu B i C powszechne w całym regionie, zwłaszcza w Chinach (WZW B – 1,1 mln, WZW C – 153 tys.). Zakażenia Chlamydia trachomatis często raportowane w Chinach (nawet 2% populacji w wieku produkcyjnym).

Choroby odzwierzęce:

zachorowania na wściekliznę u ludzi raportowane w Chinach, głównie w południowych prowincjach kraju (Guangxi, Hunan, Sichuan, Guizhou). Sporadyczne zachorowania na dżumę w Mongolii oraz na wąglik i brucelozę w rejonach wiejskich w Chinach.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zarażoną/zakażoną wodą lub ziemią:

powszechne zarażenia Schistosoma japonicum w Chinach, w dorzeczu rzeki Jangcy. Zachorowania na leptospirozę w południowych Chinach, w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny -
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia
Email: kkorzeniewski@wim.mil.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Skłodowskiej-Curie 3a, 80-210 Gdańsk

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny
Morskiej i Tropikalnej

ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia
Email: kkorzeniewski@gumed.edu.pl

© Copyright 2009 - 2024 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies