Karaiby

Kraje regionu: Antigua i Barbuda, Antyle Holenderskie, Bahama Wyspy, Barbados, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwadelupa, Haiti, Jamajka, Kajmany, Kuba, Martynika, Montserrat, Puerto Rico, Stanów Zjednoczonych Wyspy Dziewicze, Trynidad i Tobago,

Najczęściej notowanymi problemami zdrowotnymi są infekcyjne i inwazyjne choroby układu pokarmowego, chikungunya i denga. Przed wyjazdem na Karaiby zalecane są szczepienia przeciw WZW typu A i B oraz durowi brzusznemu.

Choroby transmisyjne:

malaria występuje endemicznie na Haiti oraz lokalnie na Dominikanie. Chikungunya i denga są notowane zarówno na Wielkich, jak i Małych Antylach. Przypadki filarioz limfatycznych są spotkane na Haiti i Dominikanie. Transmisja skórnej postaci leiszmaniozy występuje na Dominikanie.

Choroby przenoszone drogą pokarmową:

ryzyko zachorowań na WZW typu A, dur brzuszny oraz helmintozy przewodu pokarmowego jest wysokie w wielu krajach, w szczególności na terenie Haiti i Dominikany. Masowe zachorowania na cholerę występują na Haiti, przypadki choroby są zawlekane na Dominikanę.

Choroby przenoszone drogą oddechową:

zachorowalność na gruźlicę na Haiti przekracza 300 przypadków na 100 tys. mieszkańców, na Dominikanie 50-100/100 tys. W innych krajach regionu wskaźniki zachorowań są znacznie niższe.

Choroby przenoszone drogą płciową lub drogą kontaktu z zakażoną krwią:

zakażenie wirusem HIV w populacji dorosłych na Haiti jest szacowane na 4,5%, na Dominikanie – ponad 2%. Zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B na Haiti i Dominikanie występuje na poziomie 2-7% populacji, w pozostałych krajach regionu – poniżej 2%.

Choroby odzwierzęce:

wąglik występuje endemicznie na Haiti.

Choroby przenoszone drogą kontaktu z zanieczyszczoną wodą lub ziemią:

przypadki skórnej larwy wędrującej są często spotykane w rejonach nadmorskich (plaże). W wielu krajach regionu notuje się zachorowania na histoplazmozę i leptospirozę. Zachorowania na schistosomatozę występują na Dominikanie i Portoryko.

logo-medycyna-podrozy-light

Portal dla podróżujących do krajów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych

Rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Podróży

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski

Wojskowy Instytut Medyczny -
Państwowy Instytut Badawczy

ul. Szaserów 128, 04-141 Warszawa

Zakład Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej
ul. Grudzińskiego 4, 81-103 Gdynia
Email: kkorzeniewski@wim.mil.pl

Gdański Uniwersytet Medyczny
ul. Skłodowskiej-Curie 3a, 80-210 Gdańsk

Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej

Uniwersyteckie Centrum Medycyny
Morskiej i Tropikalnej

ul. Powstania Styczniowego 9b, 81-519 Gdynia
Email: kkorzeniewski@gumed.edu.pl

© Copyright 2009 - 2025 | Krzysztof Korzeniewski | Polityka Cookies