Indonezja Powierzchnia: 1 904 569 km² Liczba ludności: 262 787 403
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50Hz 110V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 30 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty wjazdu (przy aplikowaniu o wizę wielokrotną ważność paszportu min. 18 miesięcy); służby imigracyjne mogą zażądać okazania biletu powrotnego lub na kontynuację podróży | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
od UTC+07:00 do UTC+09:00 |
Czas letni: od 5 godz. do 7 godz.
Czas zimowy: od 6 godz. do 8 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Większość wysp ma urozmaiconą linię brzegową, z wieloma zatokami i morzami wewnętrznymi, zaliczanymi do Oceanu Spokojnego: Sumatra od Półwyspu Malajskiego jest oddzielona cieśniną Malakka, od Jawy – Sundajską; Borneo od Celebesu – Cieśniną Makasarską, od Jawy – Morzem Jawajskim; od zachodu i południa – Wielkie Wyspy Sundajskie otacza Ocean Indyjski. Równolegle do zachodniego wybrzeża Sumatry ciągnie się archipelag Kepulaun Mentawai, a po jej wschodniej stronie są położone wyspy Pulau Bangka, Pulau Belitung i Pulau Riau; od północnego wschodu z Jawą sąsiaduje wyspa Pulau Madura. Najbardziej rozbudowaną linię brzegową ma Celebes – cztery duże półwyspy rozdzielone zatokami; od Małych Wysp Sundajskich oddziela go morze Flores, od Moluków morza Moluckie i Banda, od Filipin – morze Celebes. Małe Wyspy Sundajskie, z których największe to: Bali, Lombok, Sumbawa, Sumba, Flores i Timor, od południa są oblewane przez Ocean Indyjski (w części przez morze Timor). Największymi wyspami archipelagu Moluków są Halmahera, Seram, Buru, Morotai. Moluki od nowogwinejskiego półwyspu Ptasia Głowa oddzielają morza Seram i Halmahera. Prowincję Papua, na Nowej Gwinei, od północy oblewa Ocean Spokojny, od południa – morze Arafura. Wybrzeża zachodniej Sumatry, południowej Jawy i wielu mniejszych wysp są klifowe; wschodniej Sumatry, południowego Borneo i Papui – niskie, porośnięte namorzynami. Rafy koralowe otaczają większość wysp archipelagu Moluków, wschodniego i północnego Celebes, niektóre z Małych Wysp Sundajskich oraz archipelagi Riau i Mentawai. Rzeźba większości wysp jest urozmaicona; występuje duża aktywność sejsmiczna i wulkaniczna. Spośród ponad 330 wulkanów 27 uważa się za czynne (w tym 16 na Jawie i 9 na Sumatrze). Erupcje Tambory (1815 r.) i Karakatau (1883 r., ok. 40 tys. ofiar śmiertelnych) są uznawane za największe w czasach historycznych. Wzdłuż zachodniego wybrzeża Sumatry ciągną się góry Pegunungan Barisan (wulkan Kerinci, 3805 m n.p.m.); krajobraz Jawy kształtują, rozdzielone dolinami rzek, masywy i płaskowyże wulkaniczne. Charakterystycznym elementem rzeźby Małych Wysp Sundajskich są wulkany, m.in.: Agung (3142 m n.p.m.) na Bali i Ranakah (2400 m n.p.m.) na Flores. Na zachodnim Borneo zachowały się części starych masywów krystalicznych; wzdłuż granicy z Malezją oraz równolegle do wschodnich wybrzeży ciągną się, zbudowane z granitów i wapieni, góry fałdowe; na Celebesie kształtują krajobraz wnętrza wyspy oraz półwyspów: południowo-wschodniego, wschodniego i północnego; ich kontynuacją ku wschodowi są wzniesienia Moluków. Środkową część prowincji Papua zajmują Góry Śnieżne, z najwyższym szczytem Puncak Jaya (5030 m n.p.m.), północno-zachodnią – góry na półwyspie Ptasia Głowa. Rozległe zabagnione niziny obejmują wschodnią Sumatrę wraz z przyległymi wyspami, południowe Borneo i południową Papuę; mniejsze równiny aluwialne – północną Jawę i półwysep południowy na Celebesie.
Klimat. Indonezja ma monsunowy klimat równikowy, w większości wybitnie wilgotny, w górach występuje jako górska odmiana; na wschodniej Jawie i Małych Wyspach Sundajskich oraz w południowej Papui – wilgotny. Cyrkulacja atmosferyczna nad Indonezją jest związana z sezonowo zmieniającymi się ośrodkami ciśnienia nad Azją i Australią oraz stałymi wyżami nad oceanami. Różnica ciśnienia nad kontynentami powoduje, że znad Azji w styczniu (Wyż Azjatycki) wieją wiatry północno-wschodnie i północne, zmieniające się nad równikiem na północno-zachodnie i zachodnie. W lipcu (Wyż Australijski) wiatry wiejące znad Australii mają początkowo kierunek południowo-wschodni, następnie południowy i południowo-zachodni. Z północnego wschodu i północy w zimie wieje wilgotny monsun, a czasami suchszy od niego pasat, który zaczyna oddziaływać już w październiku; w zachodniej Indonezji ma kierunek północny (znad Półwyspu Indochińskiego), we wschodniej – północno-wschodni (znad Oceanu Spokojnego), najbardziej intensywny w styczniu. Na przełomie marca i kwietnia monsun zimowy zanika. Letni monsun południowo-zachodni (bardzo wilgotny) jest uwilgotnionym pasatem Wyżu Południowoindyjskiego, który po przejściu przez równik odchyla się w kierunku Indonezji. Do Małych Wysp Sundajskich dochodzi suchsze powietrze australijskie. Cyrkulacja wiosną i jesienią jest bardziej złożona. Strefa konwergencji międzyzwrotnikowej nad Indonezją przemieszcza się dwukrotnie: nad Sumatrą, Borneo i Celebesem w kwietniu i na przełomie października i listopada, nad Nową Gwineą w kwietniu i na przełomie listopada i grudnia. Po zawietrznej stronie gór, zwłaszcza przy wiatrach północno-wschodnich, występują silne feny. Na wybrzeżach powstaje cyrkulacja bryzowa. Zróżnicowanie termiczne zależy głównie od wyniesienia nad poziom morza, na nizinach temperatura maksymalna sięga 30-33°C, minimalna 22-24°C. Na wysokości 1200-1400 m n.p.m., odpowiednio 22-24°C i 14-17°C. W górach powyżej 2000-3000 m n.p.m. raz na kilka lat zdarzają się przymrozki; na górze Puncak Jaya (5030 m n.p.m.) -5°C, opady śniegu. Średnia roczna suma opadów 1500-3500 mm, zdarzają się też opady ponad 4000 mm, m.in. w rejonie Padangu, na Sumatrze, a także powyżej 6000-7000 mm, m.in. w prowincji Papua. Mało deszczu, poniżej 1000 mm, spada w osłoniętych od obu monsunów miejscach na Celebesie, na wschodniej Jawie i Małych Wyspach Sundajskich; zaznacza się pora bezdeszczowa. Na pozostałych obszarach deszcze są całoroczne, z dwoma zwyżkami (marzec-maj i październik-grudzień); najczęściej padają po południu. Choć noce są bardzo ciepłe, to przy pogodnym niebie ogromna zawartość pary wodnej w powietrzu sprzyja tworzeniu się rosy (150-200 dni w roku). Na zabagnionych obszarach Sumatry, Borneo i Nowej Gwinei, nad dużymi rzekami, na płaskowyżach i w dolinach górskich powstaje mgła (50-170 dni w roku).
Wody. Większość rzek Indonezji jest zasilana deszczami i zasobna w wodę. Najbardziej rozbudowaną sieć rzeczną ma Borneo, gdzie z górzystego wnętrza wyspy rzeki spływają promieniście do mórz: Jawajskiego (Katingan, Barito), Celebes (Kajan) i Południowochińskiego (Kapuas, długość 1150 km), oraz prowincja Papua (Digul, Baliem, Mamberamo). Większe cieki Sumatry odprowadzają wody z gór Pegunungan Barisan ku cieśninie Malakka (Rokan, Kampar) i Morzu Jawajskiemu (Musi i Hari). Najdłuższą rzeką Jawy jest Solo. Nieliczne jeziora są najczęściej pochodzenia tektonicznego lub wulkanicznego; największe – Toba (1,9 tys. km²) wypełnia rozległą kalderę na północy Sumatry. We wschodniej Sumatrze oraz w południowych częściach Borneo i prowincji Papua występują rozległe bagna; w Górach Śnieżnych w Papui – dwa małe lodowce: Meren i Carstensz.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
rupia indonezyjska (IDR) |
10000
IDR =
2.623 PLN
1 USD = 14500,0 IDR 1 EUR = 17230,0 IDR źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Indonezji należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, przyjęcia chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
japońskie zapalenie mózgu | Szczepienie w przypadku wyjazdu w rejony endemicznego występowania choroby (Bali, Kalimantan, Jawa, Nusa Tenggara, Papua, Sumatra); transmisja całoroczna |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Mimo, że w Indonezji nie występuje żółta gorączka, od podróżujących z rejonów endemicznego występowania choroby (Afryka, Ameryka Południowa) w wieku powyżej ≥ 1 rż. wymaga się okazania udokumentowanego potwierdzenia szczepienia. Jeśli przed przyjazdem do Indonezji odbywamy podróż do krajów, gdzie notuje się przypadki zachorowań na żółtą gorączkę, zaleca się podjęcie decyzji o szczepieniu z jednoczesnym wydaniem Międzynarodowego Świadectwa Szczepień (International Certificate of Vaccination).
Rejony występowania malarii: rejony wschodniej części kraju (prowincje Maluku, Maluku Utara, Nusa Tenggara Timur, Papua i Papua Barat), włączając miasto Labuan Bajo i wyspy Komodo (Nusa Tenggara); rejony wiejskie Kalimantan (Borneo), Nusa Tenggara Barat (włączając wyspę Lombok), Sulawesi, Sumatra. Niskie ryzyko zarażenia na terenach wiejskich Jawy (włączając Ujung Kulong, Sukalumi i Pangandaran). Nie ma ryzyka zarażenia w Jakarcie, Ubud oraz w kurortach nadmorskich na Bali,\ Jawie, Gili Islands i Thousand Islands (Pulau Seribu)
Gatunki Plasmodium: P. falciparum 57%, P. vivax 43%, rzadko P. ovale, P. malariae, P. knowlesi
Oporność na chlorochinę: potwierdzona
Rekomendowana chemioprofilaktyka: atovaquone/proguanil, doksycyklina\ lub meflochina
Zgodnie z zaleceniami Centers of Disease Control and Prevention oraz World Health Organization, w rejonie endemicznego występowania malarii stosuje się jeden z niżej wymienionych środków farmakologicznych, stosowanych w ramach chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej:
- Atovaquone/proquanil – 1 tabl. (250mg/100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 7 dni po powrocie. Daje najmniej objawów niepożądanych spośród zalecanych leków przeciwmalarycznych (zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, bezsenność).
- Doksycyklina – 1 caps./1 tabl. (100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ujemną stroną leku są liczne objawy niepożądane: nudności, wymioty, drożdżyca jamy ustnej, drożdżyca pochwy, hepatotoksyczność, nadwrażliwość na światło słoneczne, fotodermatozy.
- Meflochina – 1 tabl. (250mg) raz w tygodniu w czasie posiłku, zawsze tego samego dnia, rozpoczynając 1-2 tygodnie przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ze względu na działania niepożądane dotyczące zaburzeń neuropsychiatrycznych, lek jest przeciwwskazany do stosowania w niektórych grupach zawodowych, np. wśród personelu lotniczego.
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- lek przeciwmalaryczny (patrz wyżej),
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- moskitiera,
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi (np. lisy) – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, wzw typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko defekacji lokalnych zwierząt (zarażenia pasożytnicze, np. skórna larwa wędrująca),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- kontynuować przyjmowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej,
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.