Demokratyczna Republika Konga Powierzchnia: 2 344 858 km² Liczba ludności: 85 281 024
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy |
e-visa:
---
on-arrival: --- |
|
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | wiza pobytowa jedno- lub wielokrotna 30-, 60- lub 90-dniowa | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego pobytu; bilet powrotny lub na kontynuację podróży; obowiązek meldunkowy; podróżni mający w paszporcie wizę rwandyjską lub burundyjską mogą mieć problemy z wjazdem do DRK; Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (żółta książeczka) z potwierdzoną wakcynacją przeciw żółtej gorączce | |
Miejsce aplikacji wizowej | ambasada w Warszawie |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
od UTC+01:00 do UTC+02:00 |
Czas letni: od -1 godz. do ten sam
Czas zimowy: od ten sam do 1 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Większą część powierzchni kraju zajmuje Kotlina Konga. Fundament platformy afrykańskiej jest tu przykryty warstwami młodszych skał osadowych, które tworzą rozległą równinę o średniej wysokości 300-400 m n.p.m. Podnosi się ona we wszystkich kierunkach; na północy osiąga wysokość 800 m n.p.m. (wyżyna Azande), na południu – 2000 m n.p.m. (wyżyny Lunda i Katangi); od zachodu Kotlinę oddziela od niziny nadbrzeżnej Wyżyna Dolnogwinejska, fragmentami o charakterze górskim (Mayombé); na wyżynach miejscami odsłania się podłoże prekambryjskie, często ze złożami rud miedzi, kobaltu, cynku, ołowiu i innych metali (zwłaszcza w Pasie Miedzionośnym w prowincji Katanga) oraz diamentów (nad rzeką Kasai). Na wschodzie Kotlinę Konga ogranicza Wielki Rów Zachodni należący do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich; jego dno zajmują głębokie jeziora, a krawędzie tworzą wysokie masywy górskie, zbudowane głównie ze skał wulkanicznych, m.in. Wirunga, a także metamorficznych – Ruwenzori (Margherita, 5109 m n.p.m.). Zjawiska krasowe rozwinęły się głównie na Wyżynie Dolnogwinejskiej, w południowo-wschodniej części kraju oraz w północnej i wschodniej części Kotliny Konga; w pobliżu miasta Kamina znajduje się najdłuższa w kraju jaskinia krasowa Pitanshi (długości ok.7 km), na południowy wschód od Kinszasy obszerne poziome jaskinie utworzone w wapieniach prekambryjskich – najdłuższa Ngovo (5,9 km) oraz najgłębsza w kraju Ndimba Dimba (głębokość 70 m z korytarzami szerokości 20-40m i wysokości 15 m); w Katandze znajdują się jaskinie z malowidłami skalnymi.
Klimat. Klimat równikowy, w Kotlinie Konga wybitnie wilgotny, na jej obrzeżach i południu wilgotny, na wschodzie odmiana górska. Całoroczne niskie ciśnienie sprzyja napływowi mas powietrza ze stref zwrotnikowych obu półkul i ich transformacji nad Kotliną Konga w wilgotne i bardzo ciepłe powietrze równikowe. Sezonowe zmiany wilgotności powietrza, zachmurzenia i opadów (większe na południu i północy) łączą się z przemieszczaniem strefy konwergencji międzyzwrotnikowej. Od grudnia do lutego, gdy zatrzymuje się ona na ok. 3oN; do północnej, czasami także środkowej części kraju dochodzi suchy pasat północno-wschodni – przyczyna małych opadów na północ od równika. W lipcu-sierpniu, gdy strefa konwergencji osiąga 18-20oN, do Katangi z południowego wschodu i wschodu dociera suchy pasat. Roczna suma opadów od 1200 mm w Katandze do 1800-2000 mm w Kotlinie Konga i górach na wschodzie. W obniżeniach częsta mgła (150-200 dni w roku); prawie każdej z 240-280 bezdeszczowych nocy powstaje rosa. Częste burze, na większości obszaru 100-140 dni w roku, w górach częściej. Temperatura maksymalna przez cały rok na większości obszaru 27-32°C (skrajnie 35-36°C), w Katandze 25-32°C (37°C), w Tshibinda na wysokości 2055 m n.p.m. 21-22°C (26°C); minimalna odpowiednio 17-22°C (skrajnie 11-14°C), 8-17°C (3°C) i 9-12°C (5°C).
Wody. Ponad 90% terytorium kraju leży w dorzeczu Konga, które pod względem długości jest drugą po Nilu rzeką w Afryce, natomiast pod względem wielkości przepływu ustępuje jedynie Amazonce; obfite opady zasilają liczne duże rzeki, których większość uchodzi do Konga, główne z nich to: Luapula, Aruwimi i Ubangi (prawe dopływy) oraz Lomami, Tshuapa i Kasai (lewe). Rzeki mają niewyrównany profil; liczne progi i wodospady (m.in. Boyoma i Livingstoneʼa na Kongo) uniemożliwiają żeglugę na wielu odcinkach, lecz jednocześnie decydują o dużym potencjale energetycznym rzek. Duże jeziora pochodzenia tektonicznego: Tanganika, Kiwu, Edwarda i Alberta wypełniają dno Wielkiego Rowu Zachodniego wzdłuż wschodniej granicy; jeziora występują też w południowo-wschodniej części kraju, m.in. Mweru na granicy z Zambią i Lac Upemba oraz Lac Mai-Ndombe i Tumba, będące pozostałością rozległego jeziora trzeciorzędowego w zabagnionej Kotlinie Konga.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
frank kongijski (CDF) |
100
CDF =
0.191 PLN
1 USD = 1990 CDF 1 EUR = 2366 CDF źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Demokratycznej Republiki Konga należy wykonać obowiązkowe/zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/ leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Wyżej wymienione działania profilaktyczne wykonać na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą tak, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych szczepionek/leków w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego.
Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, przyjęcia chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, wyboru leków do apteczki, itp. Po poradę lekarską zaleca się zgłosić do placówek służby zdrowia mających doświadczenie w ww. zakresie (gabinety medycyny podróży).
Jeśli plan podróży obejmuje więcej niż jeden kraj, należy zgłosić się po wyczerpującą poradę lekarską dotyczącą wszystkich krajów/regionów, które zamierzamy odwiedzić.
Przed wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepienia podstawowego przeciwko określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom przypominającym.
Nazwa choroby | Zalecenia |
---|---|
błonica, tężec, krztusiec | Szczepienie w przypadku ryzyka kontaktu z chorymi lub nosicielami:\droga kropelkowa lub kontakt bezpośredni (błonica, krztusiec) oraz ryzyka kontaktu z zanieczyszczoną ziemią (tężec) |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | Szczepienie w przypadku ryzyka interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
cholera | Szczepienie w przypadku ryzyka spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
żółta gorączka | Szczepienie obowiązkowe dla podróżnych ≥ 9 miesiąca życia. Przy wakcynacji wydawane jest Międzynarodowe Świadectwo Szczepień (International Certificate of Vaccination) z wpisem dokumentującym przyjętą dawkę szczepionki. Szczepienie powinno być wykonane na co najmniej 10 dni przed wyjazdem do endemicznego rejonu występowania choroby |
wścieklizna | Szczepienie w przypadku ryzyka pogryzienia przez chore zwierzęta, np. psy, koty |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: na terenie całego kraju
Gatunki Plasmodium: P. falciparum 90%, P. ovale,P. vivax 10%
Oporność na chlorochinę: potwierdzona
Rekomendowana chemioprofilaktyka: atovaquone/proguanil, doksycyklina lub meflochina
Zgodnie z zaleceniami Centers of Disease Control and Prevention oraz World Health Organization, w rejonie endemicznego występowania malarii stosuje się jeden z niżej wymienionych środków farmakologicznych, stosowanych w ramach chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej:
- *Atovaquone/proquanil – 1 tabl. (250mg/100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 7 dni po powrocie. Daje najmniej objawów niepożądanych spośród zalecanych leków przeciwmalarycznych (zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, bezsenność). *
- Doksycyklina – 1 caps./1 tabl. (100mg) dziennie w czasie posiłku, o tej samej porze dnia, rozpoczynając 1-2 dni przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ujemną stroną leku są liczne objawy niepożądane: nudności, wymioty, drożdżyca jamy ustnej, drożdżyca pochwy, hepatotoksyczność, nadwrażliwość na światło słoneczne, fotodermatozy.
- Meflochina – 1 tabl. (250mg) raz w tygodniu w czasie posiłku, zawsze tego samego dnia, rozpoczynając 1-2 tygodnie przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz stosując profilaktykę przez 4 tygodnie po powrocie. Ze względu na działania niepożądane dotyczące zaburzeń neuropsychiatrycznych, lek jest przeciwwskazany do stosowania w niektórych grupach zawodowych, np. wśród personelu lotniczego.
Należy zaopatrzyć się w:
- zapas leków przyjmowanych codziennie z powodu chorób przewlekłych lub antykoncepcji na cały okres pobytu; w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia w samolotach płynów (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem); apteczkę powinno przewozić się ze względów bezpieczeństwa (kradzieże) w bagażu podręcznym,
- lek przeciwmalaryczny (patrz wyżej),
- repelenty,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- środki dezynfekcyjne do odkażania wody,
- środki opatrunkowe,
- druga para okularów (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem przeciwsłonecznym,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- repelenty (z zawartością 30 do 50% DEET lub 20% ikarydyny),
- moskitiera,
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki i rękawy),
- unikanie przebywania w terenie, w okresie największej aktywności owadów, tj. od zmierzchu do świtu,
- stosowanie w pomieszczeniach zamkniętych klimatyzacji oraz siatek na oknach i kratkach wentylacyjnych.
Środki ostrożności przed pogryzieniem zwierząt
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt !
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia.
Spożywanie wody i żywności z kontrolowanych źródeł
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie spożycia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie spożycia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie spożycia produktów mlecznych, jeśli nie mamy pewności, czy były pasteryzowane
Unikanie wypadków prowadzących do obrażeń ciała
Wypadki komunikacyjne są główną przyczyną obrażeń ciała wśród podróżujących, na co składa się zarówno zły stan dróg i pojazdów mechanicznych, jak i nonszalancja lokalnych kierowców. Wobec powyższego należy bezwzględnie:
- unikać picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinać pasy bezpieczeństwa (stosować foteliki samochodowe dla dzieci),
- mieć założony kask podczas jazdy rowerem/motocyklem,
- unikać jazdy przepełnionym autobusami lub mikrobusami,
- unikać jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikać robienia tatuaży, przekłuwania uszu, pępka (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, WZW typu B, C),
- stosować prezerwatywy podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- unikać chodzenia boso po ziemi, gdzie istnieje ryzyko defekacji lokalnych zwierząt (zarażenia pasożytnicze, np. skórna larwa wędrująca),
- dbać o higienę stóp, pach i pachwin unikając podrażnień naskórka (grzybice),
- dbać o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
- kontynuować przyjmowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej,
- poinformować lekarza o doznanych obrażeniach ciała, pogryzieniach przez zwierzęta, przyjętych iniekcjach/kroplówkach podczas podróży,
- w każdym przypadku gorączki niewiadomego pochodzenia, nawet wiele miesięcy po powrocie, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na swój zagraniczny pobyt,
- w przypadku pojawienia się i utrzymywania przez tygodnie miesiące zmian skórnych nie poddających się leczeniu, zgłosić się po poradę, zwracając uwagę lekarza na zagraniczny pobyt.