Turcja Powierzchnia: 783 562 km² Liczba ludności: 81 257 239
Wtyczki i gniazdka
Napięcie i częstotliwość prądu:
220V 50HzObowiązek wizowy
Obowiązek wizowy | nie | |
Ważność wizyty / długość pobytu bezwizowego | pobyt bez wizy do 90 dni w okresie 180 dni | |
Dodatkowe wymagania | ważność paszportu co najmniej 6 miesięcy dłuższa od daty planowanego wjazdu | |
Miejsce aplikacji wizowej | --- |
Strefy czasowe
Strefa czasowa UTC | Różnica do czasu polskiego |
Strefa całoroczna
UTC+03:00 |
Czas letni: 1 godz.
Czas zimowy: 2 godz. |
Warunki naturalne
Ukształtowanie powierzchni. Prawie 97% powierzchni Turcji leży w Azji, na półwyspie Azja Mniejsza i Wyżynie Armeńskiej, ponad 3% w Europie, na półwyspie Bałkańskim. Obie części rozdziela morze Marmara oraz cieśniny Bosfor (najmniejsza szerokość 750 m) i Dardanele. Turcja jest krajem wyżynnym i górzystym. Wnętrze Azji Mniejszej zajmuje Wyżyna Anatolijska, dzieląca się na wiele rozległych, płytkich kotlin (najrozleglejsza z jeziorem Tuz Gölü) o przeważającej wysokości 900-1500 m n.p.m., urozmaicona niewysokimi (do 2300 m n.p.m. na zachodzie, 2700 m n.p.m. na wschodzie) pasmami górskimi i pojedynczymi stożkami wygasłych wulkanów (najwyższy Erciyes Dağı, 3916 m n.p.m.). Na wschodzie Wyżyna Anatolijska przechodzi w bardziej rozczłonkowaną Wyżynę Armeńską (w Turcji nazwana Anatolią Wschodnią), gdzie dna kotlin leżą na wysokości 1000-1800 m n.p.m., a równoleżnikowe pasma górskie przekraczają 4000 m n.p.m.; najwyższy szczyt kraju, wulkan Ararat 5165 m n.p.m. Wyżyny od północy są ograniczone przez Góry Pontyjskie o długości ponad 1000 km. Na południu Wyżynę Anatolijską obrzeżają góry Taurus (długość około 1500 km, wysokość do 3756 m n.p.m., Demirkazik). Taurus dzieli się na wiele pasm o rozległych wierzchowinach i stromych stokach, oddzielonych szerokimi dolinami i krasowymi kotlinami. Wyżynę Armeńską od południa ograniczają północne krańce Gór Kurdystańskich (Gelyaşin, 4136 m n.p.m.). Góry Pontyjskie niemal na całej długości dochodzą bezpośrednio do brzegów Morza Czarnego, natomiast między Taurusem a Morzem Śródziemnym leży kilka izolowanych niewielkich nizin, z których największa jest Nizina Cylicyjska (zwana również niziną Adana) na wschodzie. Drugim dużym obszarem nizinnym jest Nizina Tracka, położona na przeciwległym krańcu kraju (wschodnia część Półwyspu Bałkańskiego), obrzeżona niewysokimi pasmami gór i wyżyn: Işıklar Dağı (924 m n.p.m.) od południa i Strandża (1031 m n.p.m.) od północy. Długość linii brzegowej przekracza 7200 km; przeważają wybrzeża skaliste, klifowe. Wybrzeże Morza Czarnego jest słabo rozwinięte, z niewielkimi zatokami i skalistymi cyplami; wybrzeże Morza Śródziemnego również słabo rozwinięte z rozległymi i szeroko otwartymi zatokami (Antalya Körfezi, İskendrun Körfezi); wybrzeże Morza Egejskiego i Morza Marmara urozmaicone, z głęboko wciętymi zatokami (Edremit, İzmir, Efeska Gökova), półwyspami (największy Gelibolu na europejskim brzegu) i wyspami (Gökҫeada, Marmara). Turcja leży w strefie aktywnej sejsmicznie, często jest nawiedzana przez trzęsienia ziemi, zwłaszcza w północnej części kraju, wzdłuż łuku od morza Marmara po jezioro Wan; szczególnie katastrofalne trzęsienia ziemi wystąpiły w XII.1939 r. (33 tys. ofiar) i VIII.1999 r. (20 tys. ofiar).
Klimat. Turcja leży w strefie klimatów podzwrotnikowych; na północnych stokach Gór Pontyjskich i wybrzeżu Morza Śródziemnego występuje klimat morski; na wybrzeżach mórz Czarnego i Egejskiego – pośredni między morskim a kontynentalnym; w części europejskiej i zachodniej Azji Mniejszej – kontynentalny, na wschodzie Wyżyny Anatolijskiej i na Wyżynie Armeńskiej – kontynentalny suchy, powyżej 1500 m n.p.m. – górski. W porze zimowej i wiosennej niże śródziemnomorskie, przemieszczające się ku Morzu Czerwonemu, sprowadzają pogodę pochmurną z opadami deszczu, a powyżej 800 m n.p.m. – śniegu; zimą na Wyżynie Armeńskiej panuje pogoda wyżowa, wiosną wzrasta częstość opadów burzowych. Od maja do października nad Morzem Egejskim i zachodnią Turcją wieją wiatry ze składową północną, znane od czasów starożytnych. Lato jest przeważnie gorące i bezdeszczowe. Roczna suma opadów w europejskiej części kraju 500-700 mm (pora opadowa od października-listopada do marca–kwietnia); na wybrzeżu Morza Czarnego od 700 mm na zachodzie do 1200 mm na wschodzie i powyżej 3000 mm na północnych stokach Gór Pontyjskich; na wybrzeżu egejskim 600-700 mm (od października-listopada do grudnia-stycznia; na wybrzeżu śródziemnomorskim 700-1000 mm (listopad-kwiecień); w Anatolii 300-500 mm (kwiecień-maj); na Wyżynie Armeńskiej 350-800 mm (kwiecień-czerwiec; zimą pada śnieg). W zimie temperatura obniża się wraz z oddalaniem się od wybrzeży, a także ze wzrostem wysokości. W styczniu temperatura maksymalna od 14-15°C na wybrzeżu śródziemnomorskim, 6-11°C na wybrzeżu czarnomorskim, 3-5°C w zachodniej Anatolii do -4°C na Wyżynie Armeńskiej (na wysokości ok. 1700 m n.p.m.); temperatura minimalna w tym czasie odpowiednio: od 5-6°C (skrajnie -8°C), 3-5°C, -5°C do -12°C (skrajnie -35°C). W lecie temperatura jest mniej zróżnicowana: maksymalna w lipcu lub w sierpniu zmienia się od 25-30°C na północy (wyjątkowo 39°C), 31-34°C na zachodnich i południowych wybrzeżach (skrajnie do 45°C) do 29-34°C w Anatolii i 28°C na Wyżynie Armeńskiej (na wysokości 1700 m n.p.m.); minimalna odpowiednio: od 23°C, 17-19°C, do 15-20°C i 12-14°C.
Wody. Turcja ma niewielkie zasoby wód powierzchniowych. Rzeki płynące z Gór Pontyjskich do Morza Czarnego oraz z Taurusu do mórz: Śródziemnego i Egejskiego są krótkie, o dużych spadkach, głęboko wciętych dolinach (zwłaszcza w Górach Pontyjskich), zimą gwałtownie przybierają (częste powodzie), latem przepływy maleją, ale rzeki zwykle nie wysychają. Wpływając na podgórskie niziny tworzą szybko narastające stożki napływowe (np. Seyhan Nehri i Ceyhan Nehri na Nizinie Cylicyjskiej) i meandrują (termin pochodzi od uchodzącej do Morza Egejskiego rzeki Meander). Rzeki płynące w stronę Wyżyny Anatolijskiej są mniej zasobne w wodę, niektóre wysychają latem w dolnym biegu. Najdłuższa jest Kızılırmak (1150 km) uchodząca do Morza Czarnego, w dolnym biegu tworząca głęboki przełom przez Góry Pontyjskie; między górami zachodniej części wyżyny przedziera się Sakarya. Na Wyżynie Armeńskiej biorą początek wielkie rzeki Mezopotamii: Eufrat (1100 km w granicach Turcji, od źródeł Karasu, czyli Eufratu Zachodniego) i Tygrys, oraz ich dopływy, a także Kura i Araks płynące do Morza Kaspijskiego. W części europejskiej najważniejszą rzeką jest, graniczna z Grecją, Marica (turecka Meriҫ Nehri) i jej dopływ Ergene. Na większości rzek zbudowano sztuczne zbiorniki wodne (wykorzystuje się je głównie do nawadniania i na potrzeby komunalne); największe na Eufracie, duże na Kızılırmak i Sakarya Nehri. Liczne są jeziora, przeważnie tektoniczne lub reliktowe, największe w centralnych częściach wyżyn: Armeńskiej (Wan, ponad 3700 km2, słabo zasolone) i Anatolijskiej (Tuz Gölü, silnie zasolone, częściowo wysychające). Największe zgrupowanie jezior istnieje u stóp zachodniego Taurusu (m.in. Beyşehir Gölü – słodkie, Eğirdir Gölü – słodkie, Burdur Gölü - słone) i w pobliżu Morza Marmara (İznik Gölü, Uluabat, Kuş, wszystkie słodkowodne). Niewielkie, szybko zmniejszające powierzchnię lodowce i wieczne śniegi znajdują się w najwyższych partiach gór na Wyżynie Armeńskiej (zwłaszcza Ararat) i w Górach Pontyjskich.
Obowiązująca waluta
Waluta | Przelicznik do PLN, USD, EUR |
lira turecka (TRY) |
1
TRY =
0.437 PLN
1 USD = 8.704 TRY 1 EUR = 10.35 TRY źrodło NBP na dzień 30 czerwca 2021 |
Warunki pogodowe
Przed wyjazdem do Turcji należy wykonać zalecane szczepienia, zaopatrzyć się w środki farmaceutyczne stosowane w profilaktyce/leczeniu chorób występujących na terenie kraju oraz w leczeniu problemów zdrowotnych mogących wystąpić podczas podróży.
Szczepienia ochronne należy rozpocząć co najmniej na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą, aby mieć czas na przyjęcie wszystkich niezbędnych dawek szczepionek w celu uzyskania wymaganego efektu ochronnego. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania informacji na temat możliwości wykonania szczepień, jak również wyboru leków do apteczki i innych działań profilaktycznych. Podróżny udający się po poradę lekarską, chcąc uzyskać optymalne informacje na temat zabezpieczenia medycznego planowanej podróży, powinien znać odpowiedzi na szereg pytań, takich jak:
- trasa podróży,
- planowany termin wyjazdu i powrotu,
- planowane aktywności (wypoczynek stacjonarny, turystyka aktywna),
- uprawianie sportów ekstremalnych,
- standard zakwaterowania (hotele, niskobudżetowe hostele),
- szczepienia ochronne wykonane w przeszłości (kontynuacja dawek uzupełniających i przypominających),
- dane z wywiadu: alergia na leki, białko jaja kurzego (składnik szczepionek), jad owadów błonkoskrzydłych, inne alergie; choroby ostre lub przewlekłe oraz stosowane leki; zaburzenia odporności; nosicielstwo patogenów chorób zakaźnych (HIV, HBV, HCV, inne).
Przed planowanym wyjazdem zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień. W przypadku przyjęcia w przeszłości szczepień podstawowych przeciw określonym chorobom zakaźnym należy poddać się szczepieniom dawkami uzupełniającymi i przypominającymi. Schematy poszczególnych szczepień znajdują się na stronie głównej w zakładce ‘Szczepienia’.
choroby zakaźne | zalecenia do szczepień |
---|---|
krztusiec | ryzyko kontaktu z osobą zakażoną: przenoszenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami (wydzielina z jamy nosowo-gardłowej) |
odra, świnka, różyczka | ryzyko kontaktu z osobą zakażoną: przenoszenie drogą kropelkową oraz przez kontakt z zakaźnymi wydzielinami (wydzielina z jamy nosowo-gardłowej) |
tężec | ryzyko kontaktu z zanieczyszczoną ziemią |
wirusowe zapalenie wątroby typu A | ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wirusowe zapalenie wątroby typu B | ryzyko interwencji chirurgicznych, iniekcji, kontaktu z zakażoną krwią, kontaktów seksualnych |
dur brzuszny | ryzyko spożycia zanieczyszczonej wody i/lub żywności |
wścieklizna | ryzyko pogryzienia przez zakażone zwierzęta, np. psy |
kleszczowe zapalenie mózgu | ryzyko ukłuć kleszczy zakażonych wirusami lub spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych |
Uwaga: Wyżej wymienione szczepienia stosuje się u zdrowych, dorosłych osób. U podróżujących, chorujących na schorzenia przewlekłe, kobiet w ciąży i dzieci szczepienia dobiera się indywidualnie w zależności od występujących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rejony występowania malarii: nie występuje
Oporność na chlorochinę: nie dotyczy
Rekomendowana chemioprofilaktyka: nie dotyczy
- Ameboza (pełzakowica)
- Choroby biegunkowe (eterotoksyczna Escherichia coli )
- Dur brzuszny
- Giardioza
- Gorączka Zachodniego Nilu
- Gruźlica
- Kleszczowe zapalenie mózgu
- Krymsko-kongijska gorączka krwotoczna
- Krztusiec
- Leiszmanioza skórna
- Leiszmanioza trzewna
- Leptospiroza
- Odra
- Salmonelozy
- Szigeloza
- Tężec
- WZW typu A
- WZW typu B
- WZW typu C
- Wąglik
- Wścieklizna
Należy zaopatrzyć się w:
- leki przyjmowane codziennie z powodu chorób przewlekłych, chemioprofilaktyki lub antykoncepcji w ilości wystarczającej na cały okres podróży (należy przewozić je w bagażu podręcznym w oryginalnych opakowaniach, na wypadek kontroli służb granicznych),
- w przypadku leków w postaci płynnej (zawiesiny, syropy) lub kosmetyków należy pamiętać o przepisach występujących na lotniskach, dotyczących przewożenia płynów w samolotach (pojemniki o pojemności powyżej 100 ml przewozić w bagażu zasadniczym, pojemniki do 100 ml w bagażu podręcznym, schowane w foliowy worek z zamknięciem strunowym),
- repelent przeciw owadom,
- lek przeciwbiegunkowy,
- lek stosowany w stanach zapalnych dróg oddechowych,
- lek stosowany w stanach zapalnych dróg moczowych,
- lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy,
- lek przeciwalergiczny dla alergików,
- adrenalina w ampułko-strzykawce dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych,
- krem przeciwzapalny/ przeciwbakteryjny/ przeciwgrzybiczy,
- żel przeciwświądowy do stosowania na skórę po ukłuciach owadów,
- środki dezynfekcyjne do odkażania skóry,
- materiały opatrunkowe (gaziki, bandaże), nożyczki, pęseta, rękawiczki,
- krople do oczu (nawilżające, przeciwzapalne),
- zapasowa para okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych (osoby z wadą wzroku),
- okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV,
- krem z filtrem przeciwsłonecznym oraz preparat łagodzący oparzenia słoneczne,
- polisa ubezpieczeniowa (ubezpieczenie kosztów leczenia, pomocy assistance, transportu, następstw nieszczęśliwych wypadków).
Ochrona przed ukłuciami owadów
- stosowanie środków odstraszających owady; rekomendowane repelenty powinny zawierać 30-50% DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide) lub 20% ikarydynę,
- noszenie odpowiednich ubrań (długie nogawki spodni i rękawy koszul),
- unikanie przebywania w terenie otwartym od zmierzchu do świtu (największa aktywność owadów), zwłaszcza w okolicy zbiorników wodnych.
Środki ostrożności przed i po pogryzieniu przez zwierzęta
- unikanie kontaktów z lokalnymi zwierzętami, zarówno domowymi (psy, koty), jak i dzikimi – nie dotykamy ani nie karmimy zwierząt!
- w przypadku pogryzienia lub zadrapania przez zwierzę należy jak najszybciej przemyć ranę wodą z mydłem i skierować się niezwłocznie po pomoc do placówki służby zdrowia celem przyjęcia szczepienia poekspozycyjnego przeciw wściekliźnie (u osoby uodpornionej /szczepionej trzema dawkami cyklu podstawowego, dawką uzupełniającą po 12 miesiącach, a następnie dawkami przypominającymi co 5 lat/ obejmuje podanie dwóch dawek: w dniu pogryzienia oraz 3 dni później; u osoby nieuodpornionej /szczepienie niekompletne lub brak szczepienia/ należy podać 5 dawek szczepionki kolejno według schematu: 0 (dzień pogryzienia), 3, 7, 14 i 28 dzień; przed pierwszą dawką szczepionki u osoby nieuodpornionej należy podać immunoglobulinę RIG (HRIG 20 IU/kg mc. lub ERIG 40 IU/kg mc.).
Higiena wody, żywności i żywienia
- mycie rąk wodą z mydłem przed jedzeniem (jeśli woda i mydło nie są dostępne, stosować żele, chusteczki ze środkiem dezynfekcyjnym),
- picie tylko butelkowanej lub przegotowanej wody,
- unikanie picia napojów z lodem niewiadomego pochodzenia,
- unikanie jedzenia żywności pochodzącej od ulicznych sprzedawców,
- unikanie konsumpcji niepasteryzowanych produktów mlecznych.
Ochrona przed następstwami wypadków komunikacyjnych
- unikanie picia alkoholu przed planowanym prowadzeniem pojazdu,
- zapinanie pasów bezpieczeństwa,
- stosowanie fotelików samochodowych dla dzieci,
- zakładanie kasku przed jazdą rowerem/motocyklem,
- unikanie jazdy przepełnionymi autobusami/mikrobusami,
- unikanie jazdy po zmierzchu.
Inne działania profilaktyczne
- ochrona przed dużym nasłonecznieniem (kremy z filtrem przeciwsłonecznym),
- unikanie robienia tatuaży, przekłuwania skóry (piercing), iniekcji niesterylnymi igłami (zagrożenie zakażeniem HIV, HBV, HCV),
- stosowanie prezerwatyw podczas przygodnych kontaktów seksualnych (choroby przenoszone drogą płciową),
- unikanie chodzenia boso po ziemi w miejscach, gdzie istnieje ryzyko defekacji lokalnych zwierząt (zarażenia pasożytnicze, np. skórna larwa wędrująca),
- dbanie o higienę stóp, pach i pachwin, unikanie podrażnień naskórka (grzybice),
- dbanie o higienę jamy ustnej (mycie zębów co najmniej trzy razy dziennie przy użyciu wody butelkowanej lub przegotowanej).
Szacuje się, że 15-70% turystów z krajów rozwiniętych ma problemy zdrowotne podczas lub po powrocie z podróży do krajów o odmiennych warunkach środowiskowych. Zdecydowana większość podróżnych uskarża się na schorzenia o łagodnym nasileniu, tylko 1-5% szuka pomocy w placówkach służby zdrowia. Podróżny z objawami chorobowymi, w trakcie zbierania wywiadu przez lekarza podczas lub po powrocie z podróży powinien być przygotowany na następujące pytania:
- przyjęcie szczepień ochronnych przed wyjazdem,
- stosowanie repelentów podczas podróży,
- występowanie zmian chorobowych oraz przyjmowanie z tego powodu leków,
- trasa podróży, odwiedzane kraje i regiony,
- długość pobytu,
- standard zakwaterowania,
- pobyt w miejscach dużych skupisk ludności,
- uprawianie sportów ekstremalnych podczas podróży (np. wspinaczka wysokogórska, nurkowanie, eksploracja jaskiń),
- konsumowanie żywności z lokalnego rynku (surowe mięso, owoce morza, niepasteryzowane produkty mleczne),
- ukłucia owadów (komary, muchówki, kleszcze), ukąszenia jadowitych stawonogów (pająki, skorpiony), węży, pogryzienia zwierząt,
- kontakty seksualne z ludnością miejscową lub innymi, przygodnie poznanymi podróżnymi,
- zabiegi chirurgiczne, przetaczanie krwi, iniekcje, tatuaże, piercing.
Do najczęstszych problemów zdrowotnych podróżnych należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zazwyczaj ostre lub przewlekłe biegunki), zmiany skórne, stany zapalne dróg oddechowych oraz stany gorączkowe niewiadomego pochodzenia (więcej informacji w zakładce ‘Niezbędnik podróżnika’ i ‘Choroby’).